World Fast Fashion

 

Dnešný svet sa každým dňom snaží posudzovať ľudí podľa výzoru a celkového vzhľadu. To znamená že človek je akoby nútený spoločnosťou premýšľať o sebe tak, aby sa čo najlepšie dokázal podriadiť spoločnosti. Aby sa zapáčil stačí mu k tomu iba veľmi málo a  to je ,,vyzerať” .

Väčšina ľudí dnes vidí módu z viacerých hľadísk napríklad : móda ako umenie, móda ako zábava, móda ako koníček  … a podobne. Avšak všetko toto krásne oblečenie niečo stojí a preto sa väčšina ľudí snaží nakupovať za najlepšie ceny. Môžeme povedať  že vo väčšine prípadoch kvantita presahuje kvalitu. Posledná vec nad ktorou sa zamyslíme pri nakupovaní je kde a ako sa tovar vyrobil. Človek chce iba vyťažiť čo najviac pre seba tak, aby nemusel siahnuť hlboko do peňaženky. Ľudia ktorí vlastnia dielne na výrobu oblečenia sa snažia predať svoj tovar za najvýhodnejšiu cenu ktorá obchodníkom vyhovuje. Musíme počítať s tým že aj obchodník potrebuje na tovare niečo zarobiť a preto sa pri kúpe cena u výrobcu musí znížiť pričom v obchode sa zvyšuje. Čím nižšia cenu ponúkne obchodník výrobcovi tým nižšiu mzdu môže výrobca ponúknuť svojim zamestnancom. Tento reťazec zapríčiňuje veľmi zlé podmienky v ktorých musia pracovať  zamestnanci . Na deň dostávajú mzdu ktorá neuživí jedného človeka a nemôžeme hovoriť o uživení rodiny, v továrňach v ktorých pracujú je teplo a pri práci s textilom sa používa mnoho chemikálií ktoré spôsobujú mnohé zdravotné problémy. Otázkou je ako môže byť človek schopný myslieť až tak veľmi na seba, že dokáže odhodiť život druhého človeka bokom. Myslím si, že ak by ľudia vedeli čo všetko sa skrýva za  oponou priemyslu fast fashion mnohí z nich by zmenili svoj postoj. Povedzme si na rovinu, že sme si už všetci zvykli na lacné ceny tovarov v obchode a stále dokážeme povedať, že tričko za 5 – 7 eur je drahé . Pritom je to už len symbolická cena za kus oblečenia. Skúsme sa zamyslieť cez koľko rúk to tričko musí prejsť od začiatku výroby bavlny až po samotné šitie. Ľudia otročia pri výrobe oblečenia v Pakistane, Bangladéši v Kambodži  … a podobne len preto aby mohli uživiť svoje rodiny. A teraz si položme otázku o čo sú títo ľudia horší ako my ? Prečo musia odpracovať denne niekoľko hodín keď ich práca nieje dostatočne ocenená ?  Oni totiž nemajú na výber. To my, ľudia, ktorí si neuvedomujeme čo všetko vlastne za týmto stojí sme ich tam dostali. Netvrdím, že konkrétne každý človek ale postupom času sa z ľudí stali otroci kvôli ľudskej chamtivosti a lakomosti ktorá dostala módny priemysel  až na úroveň Fast Fashion.

Po pozretí dokumentu THE TRUE COST  by som  Fast Fashion opísala tromi slovami
– Rýchlo – Lacno – Účinne – . Ja v tom však nevidím žiaden zmysel ani z jediného hľadiska. Prečo by si ma mali získať firmy ktoré sa snažia vyrobiť a predať  tovar vyrobený na úkor zdravia iných ľudí.

Situácia zašla už priďaleko a my stojíme uprostred cesty do nekonečna. Je oblečenie to čo nás naozaj robí šťastných ? Skúsme sa zamyslieť nad tým čo robíme zle a zmeniť svoj postoj k nakupovaniu svetových ,,značiek” . Snažme sa spoločne znovu začať od nuly a konať čo najrýchlejšie.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s