#stopthefastfashion

Dnešná doba je nazývaná doba konzumná, všade kam sa pozrieme vidíme, že sme všade obklopený samým konzumom. Ani sme si nevšimli stihnúť a prišiel tu nový trend v podobe fast fashion. Čo je to fast fashion? Fast Fashion z angl. rýchla móda, je dnešný štýl módy, ktorý je dosť globálnym problémom nie kvôli tomu, že oblečenie nestihneme vynosiť a príde hneď niečo ďalšie čo je považované za „IN“ podľa najväčších módnych značiek.

Veľkým problémom je nevedomosť ľudí, ktorí ani netušia ako a kde sa vyrába oblečenie. Ja Vám to skúsim objasniť, jedným z najväčších distribútorov je H&M, ktorej väčšina oblečenia je vyrobená v rozvojových krajinách ako napríklad Bangladéš. Továrne v Bangladéši kde sa vyrába naše obľúbene oblečenia ľudia dostávajú približne 10 dolárov mesačne! Čo je astronomicky malá suma teraz si poviete HOAX, hlúposť, alebo, že u nich má dolár vysoký kurz. Najhoršie nie je to, že ľudia zarobia tak málo peňazí ale to, že pracujú ako otroci, ktorí musia pracovať s nebezpečnými chemikáliami, ktoré sú nanášané na naše oblečenie. Ľudia pracujúci v továrňach nie sú jediný čo trpia, trpia aj samozrejme, ich deti, ktoré sa už narodia s mentálnymi poruchami a pomaly zomierajú, matky v týchto krajinách len čakajú dokým ich dieťa zomrie, pretože nedokáže zarobiť z tak nízkeho platu na lieky, liečbu a operáciu už vonkoncom nie.

Jediný kto profituje nie sú spoločnosti, ktoré vlastnia továrne ale korporácie. Korporácie prídu za vlastníkmi továrni a povedia im napr.: „Toto tričko predávajú za 5€, ja ho chcem predávať za 4€, takže sa o to postaraj lebo nebude kšeft.“, ale  tým to nekončí nakoniec za ním príde niekto kto bude chcieť predávať tričko za 2€ a on bude musieť prijať aby mohol viesť fabriku, a aby mohol ľuďom zaplatiť za ich prácu pretože v takýchto krajinách je málo miest kde by mohli pracovať.  Ďalšou z vecí, o ktorej nevie mnoho ľudí je to, že si myslia  keď kupujú oblečenie vyrobené z bavlny, tak je zdravé a organické ale však ani toto nie je pravda. Bavlna sa teraz ako všetko musí rýchlejšie produkovať kvôli tomu aby stíhal trendu fast fashion, preto sa pridávajú chemikálie pre rýchlejší rast rastlín, tieto chemikálie však veľmi poškodzujú zem, čo však neznamená, že bavlna nie plná chemikálií, ktoré sú veľmi škodlivé pre nás čo sú ďalšie dôvody prečo by sme mali zastaviť trend fast fashion.

Nejdem tu teraz moralizovať, aby  sme chodili nahý, ale môj názor je ten, že by sme mohli najprv rozmyslieť či to aktuálne „IN“ oblečenie naozaj tak veľmi potrebujeme keď ho o chvíľu ani nevytiahneme zo skrine poprípade ho vyhodíme. Oblečenie síce šlo s cenou dole, ale s ňou aj kvalita. Ľudia pracujúci v továrňach sa strhávajú kvôli tomu, aby sme si my mohli obliecť naše „najnovšie módne trendy“ a to sa musí zmeniť! Pokiaľ Vás článok zaujal určite si pozrite  dokument The True Cost, v ktorom sa dozviete viac o tomto globálnom probléme.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s