Šaty robia človeka… Alebo?

Každá žena sa chce páčiť. Ja v tomto nie som iná. Kupujem si pekné šaty, tričká, topánky. Veľa žien to robí rovnako a to nielen v dnešnej dobe. Z histórie vieme že ženy sa chceli páčiť stále a takisto aj muži. Vyplýva to z našej podstaty pretože oblečením do istej miery chceme okoliu (niekto zámerne a niekto nie) povedať kto sme. No a nadnárodné korporácie si z tejto ľudskej prirodzenosti vytvorili biznis.
Vytvorili si multimiliardový biznis ktorému väčšina z nás ani nerozumie ako vlastne funguje. Lieky si kupujete pretože ste chorý a robia to tak všetci, ak ste farmár tak postrekujete svoje plody chemikáliami pretože im vlastne len chcete pomôcť a robia to tak všetci. Ľudia fungujú tak ako sú nastavení, či už kvôli politickej situácii v ich krajine, alebo kvôli tomu ako to funguje v ich okolí. Bežný pracujúci človek si neuvedomuje že nadnárodné korporácie s ním manipulujú.

Obyčajný človek vlastne nemá ani veľmi čas to zistiť pretože stále pracuje, no a ľudia v rozvojových krajinách sa o tom ani nemajú poriadne kde informovať. Chudobný farmár niekde v Indii je rád že sa môže aspoň vyspať a nie to si ešte zháňať informácie o tom čo sa deje vo svete. Berie svoj život taký aký príde. Pravdu povediac témou fast fashion som sa nikdy nejako nezaoberala, no o farmaceuticky priemysel áno. Stačí sa iba mierne pozastaviť nad tým ako je možné že v dnešnej dobe existujú choroby ktoré nikdy pred tým neboli ale sú na nich „zázračne“ hneď aj lieky. Je tým pádom samozrejmé že tieto choroby sú umelo vytvárané len, aby z nich mali ľudia ktorý sa zaoberajú farmaceutickým priemyslom zisk. To, že kvôli tej umelo vytvorenej chorobe zomierajú iní ľudia ich netrápi pretože pre nich sú to len čísla. Veď kto má veľa chce ešte viac.

No a po zhliadnutí dokumentu The True Cost (skutočná cena) som si uvedomila že to takto funguje aj v módnom priemysle. Bohatí ľudia riadia svet a vôbec ich netrápia životy a osudy ostatných. Veď prečo by sa mali zaujímať o prírodu na druhom konci sveta alebo o tisíce mŕtvych? Oni zarobili a dokážu si zaplatiť život v tom najkrajšom prostredí na zemi. Je síce pravda že do týchto rozvojových krajín aspoň doniesli prácu a tým im dali na výber možnosť sa aspoň nejako uživiť a nestráviť svoj život na ulici, ale obhajovať tým zle pracovné podmienky? Ide aj o to ako sú v danej krajine politické podmienky ale keď už sú to zahraničný investori a tí ľudia im vlastne platia ich drahý luxusný život mali by sa o nich aspoň trochu zaujímať a zabezpečiť im v práci aspoň nejaký ten štandard. Minimálne to že v nej neuhoria a nespadne na nich budova ako to bolo v dokumente ukázané.

Tí, bohatí ich potrebujú, nás potrebujú. Zatiaľ si to však uvedomuje málo ľudí. Možno ešte ani tí „nad nami“ na to neprišli. Verím však že raz si to uvedomí dostatočné množstvo ľudí ktorý to zmenia. Pretože tá hŕstka „tam hore“ potrebuje svojich pracovníkov ktorý jej budú vytvárať zisk. Viem o tom že stále budú zamestnanci a šéfovia, v rôznych obdobiach tieto pozície síce mali iné pomenovanie no stále tu boli, no raz si snáď niekto uvedomí že aj zamestnanci majú právo na dobrý život a prispôsobia sa globálne tomu podmienky.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s