Fast fashion

Fast fashion je niečo, čo je v našej spoločnosti už dlhé roky. Je isté, že na začiatku sa vyrábalo oblečenie z kvalitných materiálov a myslím, že nebolo dovážané až do takej miery ako dnes. Postupom času sa móda rozšírila do viacerých krajín. Kedysi ľuďom stačilo na oblečenie kus handry a chodili bosý. Nezaoberali sa tým, čo majú na sebe, hlavne, že im to zakrývalo tie najdôležitejšie časti tela. Tak ako sa vyvíjal všakovaký svet, tak sa začala vyvíjať aj móda.

Dnes už nám nestačí oblečenie, v ktorom sa cítime pohodlne. Musí to byť niečo, čo ostatných ľudí zaujme. Udrie im do očí, my budeme ,,šik” a oni si povedia: ,,Vau, on/a dnes vyzerá fakt skvelo!” Z každej strany, či už z televízie, internetu alebo časopisov, na nás kričia módne ,,trháky”, ktoré sú dnes ,,in” , aby sme nezaostávali a boli trendy. V dnešnom svete rastie dopyt po oblečení viac a rýchlejšie, ako kedysi. Je zrejmé, že ľudia si kupujú viac a za menej. Samozrejme, existujú aj takí, ktorí siahajú skôr po kvalite a nie po kvantite. Ale ja si myslím, že takých ľudí je málo. Pretože, nie každý z nás si to môže dovoliť. Veď si povedzme na rovinu. Ľudia tu na Slovensku nezarábajú také peniaze, aké by mali byť primerané k ich práci. Študenti vyštudujú, zaujímajú sa o prácu, v ktorej by sa uplatnili so svojím diplomom, no vysoko postavení ľudia vo firmách chcú prax. Prax dvoj, troj, niekedy až päť ročnú. Ale, kde tú prax má študent, ktorý vyšiel zo školy získať? Tak sa potom vyberie robiť niečo, z čoho aspoň vyžije. Ďalej, študenti, ktorí študujú, taktiež nezostanú na ocot a nesedia doma na zadku a nečakajú, že ich rodičia budú dotovať. Tak si popri škole nájdu aspoň dve brigády, aby mali na živobytie, stravu a samozrejme, že na oblečenie. Tak sa potom zamyslime. Máme za čo kupovať kvalitné veci? Mladé dievčatá nechcú byť škaredé a chodiť stále v tých istých veciach, no nemôžu si dovoliť  nič viac, než oblečenie, ktoré je primerané k ich žitiu.

Ja nevravím,  že ľudia, ktorí vyrábajú oblečenie, ktoré my kúpime za 4 eurá a ich denná mzda je 2 eurá, že to nie je strašné. Ba priam sa až nad tým pozastavím a zamrazí ma. No myslíte, že sa to vyrieši nejakým filmom? Videom? Alebo rozhovormi? Veď lacná pracovná sila je dnes úplne všade. Po celom svete. A všade ľudia žijú tak, aby vyžili. Ale zamyslel sa niekto nad tým, že za to nemôžu ľudia, ktorí si oblečenie kupujú? Však keby si ho nekupovali, tak by ľudia, ktorí toto oblečenie vyrábajú za ,,smiešnu” mzdu, prišli o prácu. A myslím, že to nechce nikto z nich. Áno, je to niečo katastrofálne. Ale ja sa pozriem na to z tejto stránky. V krajinách, kde je takáto lacná pracovná sila neexistuje vláda, prezident? Nikto, kto by to zastavil? To sú na to až tak prikrátky? Alebo im to je jedno? Áno, je pravda, že takéto krajiny bývajú zrovna preľudnené, bývajú tam časté záplavy a zemetrasenia. No prečo s tým niečo nespravia ľudia, ktorí na to majú právomoc? Keď sa niekto z ľudu ozve, budeme ich týrať? Zbijeme ich len preto, aby sme ich umlčali? Presne pre toto, by sa do toho mala pustiť vláda a vyššie postavení ľudia, ale nikto nevie či za tým nie sú práve oni. Na celom svete to je rovnako. Každý si berie pre seba a na ostatných nehľadí. A čo my vieme? V každom sektore, sú ľudia, ktorí majú svojich ľudí a tak je to taký kolobeh. Ale ja v tom vidím ešte niečo. Keďže takéto krajiny sú preľudnené, ľudia nemajú často morálku, nevedia základné etické pravidlá a žijú tam (ako by som povedala) často ako zvieratá. Je to smutné, ale je to tak. Preto keď sa ozve niekto z ľudu, bude zbitý, či týraný. Pretože ľudia sa nevedia rešpektovať a zákony im nič nehovoria, pretože sú často aj nevzdelaní.

Ja teda neviem, možno som to všetko zle pochopila, ale takýto je môj názor. Nehovorím, že žiť z dvoch eur na deň je sranda, ale vieme všetci aké je tam živobytie. Väčšina z nás sa nad týmto pozastaví, povie si, aké to je strašné, ale aj tak pôjde zajtra alebo dnes do obchodu a niečo si kúpi. Možno menšina si predsa len povie, že sa vážne radšej oplatí zaplatiť a mať toho menej, ale nemyslím si, že my ľudia z vonku s tým niečo spravíme. My sme len malé rybičky vo veľkom mori, ktoré nemajú šancu pred žralokmi a obrovskými vlnami.

Môžme sa len ozvať a šíriť tieto hrozné veci ďalej do sveta. Ale, existuje na tomto svete nejaká spravodlivosť?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s