Fast fashion ako ju nepoznáme

Predstavte si, že módny návrhár usilovne pracuje na svojom novom výtvore. Jedného dňa svoju kolekciu dokončí a predstaví svetu na rôznych módnych udalostiach, ako napr. Fashion week, či na iných svetových eventoch a tým sa začína veľký závod. Závod, v ktorom je prioritné, aby veľké odevné spoločnosti, čo najrýchlejšie, nový módny trend skopírovali a dodali spotrebiteľom. Táto predstava je skutočná a nazýva sa fast fasion.

logos20for20site

O čo tu vlastne ide a koho zaraďujeme do kategórie fast fashion ?

Medzi najznámejšie firmy patria spoločnosti ako H&M, Zara, Bershka, C&A a veľa ďalších. Všimli ste si, že v týchto obchodoch sa nemenia kolekcie podľa aktuálneho ročného obdobia, štyri krát ročne, ale minimálne raz za mesiac?

Toto všetko je súčasťou plánu fast fashion. Dodávateľské firmy majú jasný cieľ. Pred kvalitou uprednostňujú kvantitu, ktorú musí spotrebiteľ dostať za nízku cenu. Keďže oblečenie, ktoré v týchto obchodoch kúpime má nízku kvalitu sa rýchlo opotrebuje a sme nútení opäť nakupovať a nakupovať. Tento strašný kolobeh nemá bohužiaľ konca-kraja.

Druhá strana mince

Spotrebiteľ často krát vidí, len novú kolekciu vo výklade a teší sa, že konečne prišlo niečo ďalšie, ale zároveň to vytvára tlak, ktorý nás núti obliekať sa s dobou a nezaostávať. Tieto veci si často krát neuvedomujeme, ale táto neuvedomelosť je taktiež súčasťou plánu fast fashion.

Našou nevedomosťou je napr. aj to, že v Indií či v Číne existujú obrovské sklady a hangáre, v ktorých pracujú za šijacími strojmi celé rodiny či deti, len aby sa uživili. Ich pracovné podmienky sú veľmi náročné a tvrdé. Plán fast fashion potrebuje lacnú pracovnú silu, ináč by sme si my, bežní spotrebitelia, nemohli kúpiť ich oblečenie za pomerne smiešnu sumu.

2015-09-21-1442843969-2340782-dubeagnksnil6gaxeive55spbcsvuuyvjoi9nd6jmgijwdbb7q1o4ztm7soznjuqxf8xtfftinkpecykr2g9oenydjwbn_giudcctwbxozbfkmgvn52gwt5nghv_clls

Ďalšie negatívne stránky fast fashion

Toto oblečenie je vyrábané z geneticky modifikovanej bavlny, ktorého produkcia sa nezaobíde bez pesticídov, ktoré sú škodlivé pre zvieratá a ohrozujú aj zdravie ľudí. Vyrábané odevy obsahujú chemické farbivá, ktoré sú plné ťažkých kovov, ktoré môžu byť aj rakovinotvorné. Fast fashion je taktiež súčasťou ekologických katastrof.

Ponaučenie, či prevencia?

Ako sa dá proti závodom fast fashion bojovať? Pokiaľ máme záujem šetriť, životné prostredie a chceme znížiť dopyt po rýchlom a lacnom odeve, jediné čo nám ostáva je kupovať kvalitné a pravdepodobne drahšie oblečenie, ale v menšom množstve a šíriť druhú stranu mince fast fashion aj medzi ostatných neuvedomelých spotrebiteľov. V prvom rade začni od seba!

A businessman holding a business card with the words, It starts with You.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s