Fast fashion

Ak by sa ma niekto ešte pred mesiacom opýtal, čo je to Fast fashion s určitosťou by som ani nechýrovala o čom hovorí. Dnes to už viem  a nikdy by som nebola povedala, že vo Fast fashion sú až tak drsné podmienky.

Po pozretí filmu na hodine som zostala veľmi zaskočená. Nikdy som sa na módu takto nepozerala. Nikdy som nepozerala, čo je ďalej za tým jedným kúskom oblečenia, čo sa skrýva v jeho hlbinách výroby, ako ho ten človek unavený a možno na konci so silami vyrábal len aby mal prácu, aby ho nevyhodili a to tam pracuje skoro za pár drobných. Ako ich tie chudobné krajiny nedokážu uživiť a majitelia výrobní z nich majú doslova lacnú pracovnú silu.

Fenomén módy je neprehliadnuteľný indikátor spoločenských a politických vzťahov. Za neustálymi inováciami v móde často stojí mnoho radikálnejších spoločenských zmien. Všetko sa rokmi mení. Mení sa dopyt, ponuka, ceny výrobkov ale aj ceny samotných nákladov na výrobok. Všetci chcú mať oblečenie zajtrajška, jednoducho byť iní. Všetci chcú byť  “in”. No svetová móda produkuje veľa zbytočného. Veď koľko ton oblečenia mali vo filme na uliciach tí chudobní ľudia. Vlastne možno ak by nebolo toľko nadbytku oblečenia, tak by asi neexistovali ani charity kam ľudia dávajú najčastejšie to oblečenie.

Dnešný svet je ale taký, trh je už presýtený či už oblečením alebo dokonca aj elektronikou. Ale ľuďom to tak vyhovuje. Tí, ktorí si to môžu dovoliť, tak ich netrápi, že niekto pri výrobe tak malého kúsku drel svoje pľuzgiere len pre to aby mal ledva čo potom do úst. Nie. Ľudia zabúdajú myslieť aj na iných, myslia len na seba a na to, čo nové im pribudne do zbierky. Všetko je to spôsobené dobou a akým životným štýlom žijeme. Mali by sme sa obzrieť okolo seba a uvedomiť si, či to je naozaj to čo v živote tak najviac potrebujeme. Ak umrieme necháme za sebou len hŕbu oblečenia a kopu hrdzavej techniky? Nič viac?

Ja si myslím, že ak sa človek uvedomí aj zo dňa na deň s tým niečo urobí, minimálne pre seba a pre svoj dobrý pocit. Možno aj tento krok raz zaistí, že ťažko pracujúci vo fabrike s oblečením pôjde o 10 minút skôr domov k svojej rodine.

Marcela Sentálová, KOMU 06

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s