Fast fashion

Žijeme v období, kedy každého zaujíma móda. Každý chce predsa vyzerať dobre a isť s trendami. Tieto trendy sa však začínajú vymykať z kontroly. Má to za následok vznik fastfashion  módy.

Ešte nedávno veľké svetové značky výrobcov oblečenia mali za rok 4 kolekcie. Dnes už však tomu tak nie je, keďže produkujú približne päťdesiatdva kolekcií oblečenia ročne. Toto oblečenie stojí menej, preto ho ľudia viac kupujú. Týmto urýchlili módu za účelom väčšieho zisku. Môžete si povedať, že lacnejšie oblečenie a nové kolekcie viac krát za rok nie sú nič zlé, avšak je za tým oveľa viac. V rozvojových krajinách, kde ľudia nemajú prácu a žiadnu životnú úroveň, si veľké textilné spoločnosti vytvárajú svoje dielne – miesta ,kde ľudia šijú oblečenie ich značky za neľudských podmienok, často v nestabilných budovách, kde riskujú svoje životy už tým, že v budove sú. Dávajú im síce prácu, ale za neľudskú cenu. Zamestnávajú ich len pokiaľ si nenájdu nové miesto, kde budú ľudia ochotní pracovať lacnejšie. Títo ľudia sa snažia iba prežiť, zabezpečiť svoje rodiny, dopriať im vzdelanie za každú cenu,aj na úkor svojho zdravia i svojich životov.

Podľa môjho názoru je dobré, že títo ľudia majú aspoň nejakú prácu aj keď veľa nezarobia. Na druhej strane, prečo by mali žiť v neľudských podmienkach? Prečo ich zamestnávatelia nezabezpečia? Odpoveď je jednoduchá pretože nemusia. Je to nehorázne ignorovanie ich životov a životných podmienok. Fastfashion týchto ľudí ešte viac a viac vyciciava. Myslím, že textilne značky by mali prebrať zodpovednosť  za týchto ľudí. Mali by sa o nich postaraťv keď pracujú pre nich, a nie hľadať spôsob, ako ich ešte viac vyciciavať. A aj ľudia samotní by mali niečo spraviť preto aby sa táto poburujúca vec zmenila, minimálne šírením myšlienky a informovaním tých, ktorí tak intenzívne sledujú obchody a čakajú na novú kolekciu, pretože jedine tlak verejnosti môže prinútiť  majiteľov týchto novodobých otrockých dielní, aby sa postarali o svojich zamestnancov.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s