Dokonalé, rýchle, dokonalo rýchle…

Šila som si svoje prvé, vysnívané šaty…och, koľko očakávania. Po niekoľkých hodinách bol na svete môj výtvor, síce nedokonalý a od prvotného plánu sa veľmi líšil, no pochopila som, že móda a s ňou spojené šitie – práca, nie je jednoduchá. Výsledkom môjho stráveného času neboli len šaty, ale moja kreativita a uvedomelosť.

Čítala som knihu, kde autorka písala o tom, ako správne upratovať. Komické, že? Kto môže dávať návody na to ako upratovať? Avšak kniha vo svojej podstate odzrkadluje dnešnú dobu a s ňou spojené všetko „fast“. Veď my si už nemáme kedy po sebe ani upratovať, ale na nákupy oblečenia- „bordel“ v domácnosti si čas nájdeme. Poznáte to aj vy? Ak nestíhate ráno do práce, či do školy, tak máte za potrebu vyhádzať celý šatník a miestnosť premeniť na status „po atómovom výbuchu“. Pri blížiacej sa významnej udalosti, vaše nohy smerujú do obchodov, kde si vyberiete zase svoju novú „kožu“, predsa si nemáte na Aničkinu narodeninovú oslavu čo obliecť! Nové tričko, nové nohavice, nové topánky…nové ja.

Do dnešného dňa obdivujem moju babičku. Ponuka oblečenia v tej dobe nebola široká, no na ulici ste nestretli niekoho, koho módne cítenie by vás zarážalo. Mala na sebe krásny kostým, v skrini ďalšie dva, ktoré si sama ušila a na perách úsmev. Vedela, hlavne nemala na výber, si čas vyplniť zmysluplnejšie ako v nákupnom centre.

S presnosťou vieme povedať, aká bola móda v 18. alebo v 19. storočí, aké boli trendy…no myslíte, že to budeme vedieť povedať aj o 21. Storočí? Kedy sa výklady menia rovnomerne s čerstvými potravinami v obchodoch? Je to potrebné? Myslím, že pre niekoho je naozaj dôležitejšie čo na seba ako „do seba“. Pojem fast fashion vo mne evokuje ďalšie synonymá, fast food, fast car = fast live. A preto sa pokúsme nebyť obrazom doby, ale obrazom šťastia. Šťastie v „handrách“ nenájdeme.

Áno, obchod kedysi býval o tom, že sa remeselník snažil vyrobiť najlepší, najkrajší výrobok, aby sa odlíšil od konkurencie. Dnes je najúspešnejší ten, kto predá ľudom niečo, čo v skutočnosti nepotrebujú. Sme ovplyvnení, sme pod nátlakom byť čo najviac štýloví a módne reťazce sa z toho tešia. Oblečenie, ktoré nosíme je vyrobené tak, aby sme sa už po týždni cítili, že vyšlo z trendu. A možno si práve teraz uvedomíte, že dierky na vašich tričkách nie sú od molí v skrini. Sú tam preto, lebo oblečenie sa začína vyrábať tak, aby sa na nás „rozpadlo“.

Neustály nátlak spôsobený rýchlou obmenou trendov a štýlov musí skrývať niečo, čo schová aj dokonalosť z lacnej, rýchlej a skopírovanej módy.

Nie ste však sami, ak sa po týždni nosenia vášho nového a trendy kúsku zrazu cítite, že už zase začína byť out…

Diabol nosí Pradu, , ľudí závislých na fastfashion.

KC

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s