Aká je skutočná hodnota oblečenia, ktoré nosíme?

Za posledné desaťročia sa enormne rozrástol módny priemysel. Stúpla kvantita, ale klesla kvalita.  Novým trendom, no zároveň globálnym problémom, v odevnom priemysle je takzvaná „rýchla móda“ (z angl. Fast Fashion). Kolekcie jar, leto, jeseň, zima sú už dávno minulosťou. Namiesto toho máme prakticky 52 sezón ročne.

Každý týždeň prichádza niečo nové. Obchody ponúkajú rýchlu módu, menia dizajn modelov každý týždeň a nútia tak zákazníkov, ktorí chcú byť stále in, aby obmieňali šatník viackrát do roka. Dnes už nekupujeme oblečenie pretože potrebujeme, ale pretože môžeme. Každý deň v našich domovoch pribúdajú plné tašky s novým oblečením. Mnohokrát si obstaráme veci, ktoré ani nevynosíme. Príčinou je napríklad reklama a nízka cena.

Reklama nás núti myslieť si, že materiálne veci nás robia šťastnými, no je to naozaj tak? Aby toho nebolo málo vznikajú rôzne akcie, ako Black Friday, tzv. Čierny piatok. V prvých 4 hodinách tejto akcie prebehlo spoločnosti Walmart viac ako 10 000 transakcií. Korporácie profitujú viac a viac, tým že tlačia ceny dole. Dôvodom prečo tlačia ceny dole je, že sa snažia vytvoriť väčší zisk za každú cenu. Nízke ceny spôsobujú to, že si začíname myslieť že materiálne veci, ktoré nám majú vydržať dlho sú jednorazové. Za akú cenu? Mali by sme si uvedomiť, že za výrobou oblečenia ktoré nosíme sa skrýva veľké úsilie ľudí, ktorí sú využívaní ako lacná pracovná sila. Títo ľudia pracujú v otrasných, životu nebezpečných podmienkach za tri doláre denne. Ročne umiera obrovské množstvo pracovníkov pri rôznych tragédiách, ktoré spôsobuje nedbanlivosť majiteľov tovární.

Masová odevná výroba má svoj dopad aj na životnom prostredí. Používanie chemikálií a rôznych látok spôsobuje znečistenie riek, ovzdušia a pôdy, ale aj zvýšený výskyt rakoviny, či mentálnych a telesných postihnutí v oblastiach s odevnou výrobou. Ďalším problémom za ktorým stojí trend rýchlej módy je geneticky modifikovaná bavlna. Obrovská spotreba bavlny spôsobuje potrebu rýchlej produkcie. Používané chemikálie sú opäť škodlivé pre farmárov, pre nás, ale poškodzuje aj Matku Zem. Podľa môjho názoru je dnes pestovanie organickej bavlny nevyhnutnosťou. Priznám sa aj ja patrím medzi ľudí ktorí nakupujú za nízke ceny, ale zamyslime sa a nedovoľme, aby sa oblečenie bralo ako jednorazový výrobok!

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s