Zmení sa niečo ?!

Nasvietené móla, žiara reflektorov, cvakajúce uzávierky na zrkadlovkách fotoaparátov, potlesk, sláva, a peniaze. Tieto slová su kontrastom k biede, utrpeniu, psychickému tlaku, nevyrovnanosti a presvedčivému dôkazu o tom ako sa hierarchycky spolocnost a existencia moderného sveta uberá do budúcnosti.

1417-2.jpg 

Myšlienky na rodinu pracovníkov, ktorí dennodenne držia v ruke látkové štítky známych spoločností, striedajú roztopašné myšlienky na to, či si kúpime onen sveter v zelenej alebo čiernej farbe. Priority v týchto dvoch existenčných, paralelne prebiehajúcich dejových líniách sú tak rozvrátené, nespoločenské a neľudské, že mi je ľúto kam sme dospeli. Myslím si že málo ľudí vie niečo o tom čo má práve na sebe.

Kate-Zara-Long-Cashmere-Cardigan-Grazia-Story-.jpg

Na druhej strane, keby aj vedeli, tak nemôžu s tým nič spraviť. Systém je striktne zabehnutá jednotka, ktorá určuje kto kde a ako má žiť. Ak by oblečenie nevyrábala lacná pracovná sila, nedokázali by sa pokryť náklady na výrobu a tým pádom by sa značka podľa mňa ani nemohla rozširovať v tak rapidnej tendencií zisku.

Zara.jpgTento kontrast nás núti zamyslieť sa, čo je v dnešsnom svete naozaj potrebné, kam naša spoločnosť smeruje, a či nie sme natoľko sebeckí aby sme nebrali ohľad aj na iných. Ľudia, ktorí pracujú pre zahraničných gigantov nemôžu vidieť pribúdajúce vrásky na tvári ich matky, alebo ochabujúce svaly na rukách ich prepracovaného otca najmä  kvôli pracovnej uviazanosti. Otázkou je či tento globálny aspekt má vôbec riešenie, alebo či ho vôbec niekto vie vyriešiť.

dollar_ase.gifRovnováha sa na celom svete nastoliť nedá. Pravidlá avšak ano. Neexistuje spoločnosť v ktorej by stav pokoja a rovnosti pretrval naveky. Vždy musí fungovať systematické plnenie pravidiel aj napriek tomu že živé aspekty v tomto systéme nevidia jeho skutočnú podstatu. Je to ako sedieť vo väzeňskej cele a nevidieť mreže. Zmení sa niečo ?

 

 

 

 

Michal Miklovič, BC1/KOMU 05

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s