The True Cost

Znepokojujúci pohľad na dôsledky našej závisloti na “fast fashion”, ktorú môžme definovať ako lacnú a rýchlo meniacu sa módu dnešnej doby.. Asi takto by som stručne opísal dokumentárny film The True Cost.

Väčšina z nás sa pri nakupovaní oblečenia, ktoré si ideme kúpiť pozerá na cenu a následne sa zamýšľame, či by sa takýto istý alebo podobný kúsok oblečenia nedal kúpiť niekde inde ešte lacnejšie. Riadime sa jednoducho tým, či sa nám daná vec páči a či nám vyhovuje cena. Málokto sa ale zamýšľa nad pravou cenou, ktorá sa spája z výrobou oblečenia.

Čo je najdôležitejšia vec pri výrobe oblečenia? Základom pre skoro všetko oblečenie na svete je bavlna. Bavlna, ktorá je geneticky upravovaná s pri pestovaní postrekovaná rôznymi pesticídmi, ktoré sú škodlivé najmä pre ľudí, ktorý bývajú v oblasti kde sa bavlna pestuje. Veľké percento ľudí, ktorý sa narodia v danej oblasti majú vysoké predpoklady na rôzne mentálne poruchy alebo rakovinu. A to len kvôli tomu, že dopyt po fast fashion je veľmi vysoký. “Sú omnoho horšie zamestnania, ktoré by mohli títo ľudia robiť”, takto sa vyjadril manažér jednej módnej spoločnosti o zamestnancoch v bangladéšskej továrni na fast fashion. Ide z veľmi veľkej časti o ženy, ktoré pracujú v neprijateľných podmienkach ako sú napríklad budovy, ktoré sú v takom stave, že niektoré z nich sa napríklad zrútili a zahynulo viac ako 70 z nich. Jedna zamestnankyňa tejto továrne sa snažila o vytvorenie odborov na čo jej zamestnávateľ odpovedal tým, že na ňu a a ostaté zamestnankyne poslali ľudí, ktorý ich zbili. Aké sú teda horšie zamestnania ako tie, v ktorých zarobíte menej ako desať dolárov za deň a dennodenne riskujete svoj život?

Nakoniec toto všetko má negatívny vplyv aj na nás pretože módny priemysel je na druhom mieste v znečisťovaní planéty hneď po ropnom priemysle . Taktiež veľa oblečenia sa vyhadzuje a rozklad týchto látok takisto znečistuje životné prostredie. Lacné oblečenie nie je vždy lacné.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s