The True Cost

Po pozretí dokumentu The True Cost som sa troška zamyslela nad módou, ktorú v súčasnosti nosíme. My vidíme len výsledok a konečný produkt, ktorý si oblečieme, ale nikdy sa nezamýšľame nad tým kto nám oblečenie ušil a v akých podmienkach. Otázku, ako tvrdo  pracujú niektorí ľudia, najmä ženy a deti,  aby sme mali čo nosiť,  si položí málokto z nás. Je naozaj móda taká dôležitá?

Odpoveď každého z nás bude určite iná. Jedným na nej záleží viac, iným menej. Niektorí z nás sú ochotní minúť množstvo peňazí na oblečenie, topánky, doplnky. Často krát počúvame od nich, že to robia aj z dobročinnosti,  a vlastne uľahčujú život ľuďom v chudobných krajinách, pretože im prispievajú na mzdy. Je to však naozaj tak?  Známe značky ako H&M, Zara, Gate či New Yorker predávajú výrobky vyrobené v chudobných krajinách za 15-20€. Skutočná  hodnota týchto výrobkov je možno 2-3€, ale človek, ktorý oblečenie ušil  možno dostane za 24 hodinovú prácu v otrasných podmienkach, v lepšom prípade pár centov, v tých horších možno nejaké odpadky nazývané jedlom.

Veľa ľudí si neuvedomuje koľko pracovníkov musí pracovať na našom oblečení aby sme my mali čo nosiť. Nie každý si to váži. Nepáči sa mi, že tí čo vyrábajú oblečenie, tvrdo pracujú v továrňach nemajú ani minimálnu mzdu.

Je veľa dokumentov o tom, v akých podmienkach ľudia pracujú, aké nešťastia sa stávajú a ako na zamestnancov ich zamestnávatelia kašlú. Zamestnávatelia ohrozujú svojich ľudí na životoch, ignorujú výstrahy keď sa niečo deje, a potom v správach počujeme o katastrofických nehodách. A ako sa to dá zmeniť?  Na to si každý odpovieme ináč.

Myslím si, že vyššie postavení ľudia by sa mali nad sebou zamyslieť koľko platia ľudom, vďaka ktorým aj oni nosia oblečenie. Pomôcť by sme mohli aj my, napríklad tým, že by sme prestali nakupovať oblečenie u tých značiek, ktoré zneužívajú ženy a deti na tvrdú prácu a dali jasne najavo svoj postoj k takémuto neľudskému správaniu.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s