Stop the fast fashion

Problém s lacnou výrobou oblečenia je dlhodobou témou, ktorá sa s verejnosťou komunikuje už niekoľko rokov. Ako vo väčšine problémov, aj v tomto sú prvým a jednoznačným vinníkom peniaze a túžba po čo najväčšom zisku. Firmy preto vyhľadávajú možnosti, ktoré ich práve k tomuto cieľu najviac priblížia. Lákadlo pod slovami lacná pracovná sila je niečo, za čím spoločnosti idú bez obmedzení, pretože to je pre nich podstatný základ k dosiahnutiu veľkých ziskov. Ak totiž vedia nájsť ľudí, ktorí sú im ochotní pracovať za veľmi nízke sumy peňazí, v tomto prípade iba zopár dolárov na deň, je to pre nich obrovská výhoda. Udržať si na trhu dobrú pozíciu je pre firmy kľúčové, a teda aj týmto spôsobom sú, možno, nepriamo nútení pristúpiť aj k takýmto možnostiam, ktoré sú ďaleko pod štandardnými hodnotami ľudskej práce.

Otázka, ktorá je vlastne podstatou videného dokumentu teda znie: “čo môžeme my s takouto situáciou robiť?”. Jednoduchá odpoveď by bola prestať kupovať oblečenie od firiem, ktoré svoje produkty vyrábajú na miestach, kde sú ľudia za svoju prácu platení veľmi zle, respektíve ich pracovné podmienky sú na veľmi nízkej úrovni. To je však veľmi zložité a takpovediac až nemožné, pretože aktuálny systém je nastavený tak, že ľudí vo veľkom nezaujíma, ako sa k nim daný produkt dostal, ale ich hlavný záujem je nízka cena. Samozrejme, môžeme tu ďalej rozširovať informácie o tom, v akých podmienkach sa veci vyrábajú, čo ale z dlhodobého hľadiska, podľa môjho názoru, nebude mať dostatočný požadovaný efekt. Ľudia sú v dnešnej dobe natoľko zaneprázdnení sami sebou, že im nezostáva čas na to, aby dokázali premýšľať nad životmi iných, a teda aj nad takýmito vecami. Žijeme jednoduchý, takpovediac nalinkovaný život, v ktorom náš záujem končí u prahu dverí.

Problém je v systéme, pretože systém umožňuje takýmto firmám beztrestne vykonávať túto činnosť. Z môjho pohľadu by som preto skôr hľadal riešenie práve tu. Ak firma môže niekde legálne zamestnávať ľudí za takých podmienok, tu tkvie príčina celého problému, ktorý je nutné vyriešiť. Zmeniť systém, nastaviť nové štandardy a zakázať takúto činnosť. Firmám to síce na ziskoch uberie, ale určite ich to nezlikviduje, pretože ceny, za aké oblečenie predávajú sú v porovnaní s reálnymi nákladmi tak nízke, že stále by na nich zarábali slušné peniaze, no čo hlavne, problém by sa vyriešil plošne, spomedzi všetkých výrobcov oblečenia a nielen čiastočne.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s