Skutočný svet módy

Anna Ficová

Pri pozretí tohto dokumentu, ktorý sa zaoberá lacnou pracovnou silou pre módny priemysel, som si uvedomila, že aj v 21. storočí sa deje to čo v minulosti, len z iného uhla pohľadu. Na začiatok chcem upozorniť ľudí, ktorý tento dokument ešte nevideli, nie je to pekný pohľad, práve naopak, musím sa priznať, že som s dopozeraním toho dokumentu mala problém. Dokument sa zaoberá “pracovníkmi/ šičmi” v módnom priemysle. Každá značka ako napríklad H&M chce čo naviac vyrobiť a predať. V dnešnej dobe nie je problém kúpiť si nové tričko či nohavice, dnes sa dá kúpiť tričko do 5 €. Ale každý človek by sa mal zamyslieť odkiaľ to tričko pochádza. Najväčším dodávateľom sú firmy v Bangladéši, tam ľudia pracujú od rána do večera a ich výplata? 1 až 2 € na deň. Ale ešte som nevidela tričko, na ktorom je napísané “Made in Bangladesh.” Tie najväčšie rozvojové krajiny majú najväčší počet lacnej pracovnej sily. Človek si ani nevie predstaviť v akých podmienkach tí pracovníci pracujú. Pracujú v rozpadnutých budovách, v ktorých sa stáva množstvo úrazov. Najprv by som chcela pripomenúť továreň Rana Plaza v Bangladéši, ktorá sa zrútila, zabila a uväznila stovky pracovníkov. V ten deň zahynulo 1 127 ľudí, horšie na tom je, že práve títo ľudia upozorňovali majiteľov budovy, že je nestabilná a praskajú steny. Pracovníci sa báli chodiť do práce, “a mali prečo !”Nikto s tým nič nerobil a preto 1 127 ľudí zaplatilo životom. Onedlho na to začala horieť ďalšia továreň a ľudom to je stále jedno. Ľudia, ktorý vlastnia tieto továrne berú svojich pracovníkova ako nejaké stroje, ktoré nemajú žiadnu cenu. Podľa môjho názoru by to tak byť nemalo!

Tak isto je to aj so sadenicami bavlny. V dnešnej dobe je stále viac a viac sadeníc s bavlnou. V tom nevidím až taký problém, ale tieto sadenice sa striekajú pesticídmi, ktoré táto rastlina pohlcuje, z toho vznikol nový druh bavlny. Tieto pesticídy sú zdraviu škodlivé a preto ľudia, ktorý pracujú v okolí sadeníc majú zdravotné problémy a nie len to. Ich deti sú postihnuté a v podstate potrebujú stály dohľad.

Ďalej priemysel, ktorý spracúva kože a dodáva ich do tovární. Aj tento priemysel je zdraviu škodlivý, pretože vďaka tomu sa znečistilo prostredie a tak isto aj vody. Podzemná voda je znečistená, aj rieky. Ľudia nemajú čo piť, nič iné im neostáva, ako sa napiť zo znečistenej vody.

Viete ako sa títo ľudia, čo pracujú v továrňach, alebo priemysle šatia? Kupujú si oblečenie s názvom “Second Hand” – v preklade “z druhej ruky” pretože im ich zárobok nedovoľuje kúpiť si niečo nové. A odkiaľ sa toto oblečenie dováža? Z Ameriky, toto oblečenie vyhodili ľudia, ktorým sa zdalo už staré a obnosené.

Na záver chcem povedať, že by si ľudia mali začať vážiť všetko čo majú a to nehovorím len o oblečení. Ľudia by si mali vážiť samých seba a aj ľudí okolo seba, kým sa to nestane, tak toto utrpenie bude pokračovať ďalej. Zastavme fast fashion !

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s