Skutočná cena

 

Aká je naozajstná cena toho čo nosíme? Oblečenie ktoré si kúpime s radosťou v obchode má cenu oveľa vyššiu ako cena ktorá je na kúsku papiera. Je to cena, ktorá je zodpovedná aj za veľa životov. Každý z nás by sa mal pozastaviť a zamyslieť nad fast fashion.

Vyrábanie oblečenia nie je žiadna zábava tak ako nakupovanie, tento proces zahŕňa lacnú pracovnú silu v rozvojových krajinách kde by sme my neprežili ani týždeň. Minimílna mzda, lacná pracovná sila, zlé podmienky pri práci, rozvojové krajiny to všetko sú charakteristické klúčové slová fast fashion. Ľudia pracujú v továrňach pod veľkým nátlakom každý deň za ani nie minimálnu mzdu, ich plat je úplne minimum a tiež veľa životov kvôli textilu, práce, našej móde pod veľkým nátlakom zomrelo. Oblečenie populárnych značiek sa vyrába v rozvojových krajinách ako Bangladéš kde maju ľudia minimálny plat, zlé podmienky na prácu ktoré im ohrozujú život. Ľudia si ani neuvedomujú čo všetko obsahuje jeden sobotný nákup v nákupnom centre, ako vlastne ľudia v Bangladéži pracovali aby sme si to jedno tričko mohli kúpiť. Nakupovanie, nákupy a stále len nakupovanie je veľmi obľúbená činnosť u nás, ale skúsme sa zamyslieť nad tým. Potrebujeme naozaj toľko kúskov oblečenia? Sme naozaj tak chamtiví ? Snažme sa uvedomiť si čo fast fashion znamená a čo obsahuje. Za naším nakupovaním v obľúbených obchodoch so „skvelou“ značkou sa skrýva nie tak skvelý proces práce ako sme si možno predstavovali doteraz. Pravda je smutná.

Je naozaj potrebné nakupovať každý týždeň nové kúsky oblečenia len tak pre zábavu, pretože sa ideme prejsť do obchodného centra? Skúsme sa pri najbližšom nákupe zamyslieť nad touto myšlienkou, pretože naša nenásytnosť oblečením je väčšia a väčšia.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s