Skutočná cena konzumu.

Po pozretí tohto dokumentu som ostala v šoku .Iba som sedela, hľadela do prázdna a rozmýšľala. Fast fashion nie je pre mňa nový pojem ,no nikdy som sa nezamýšľala nad dôsledkami tohto fenoménu. Nepripúšťala som si to, čo som následne videla v dokumente The true cost.

Vyvolal vo mne silné emócie ,no najviac asi prevláda ZLOSŤ : Ako to ,že ľudia dovolia aby sa s inými ľuďmi zachádzalo horšie ako s vecou ? … HANBA : Ako to,že som doteraz pred tým zatvárala oči ? Sama pracujem ako sell asistent v ZARE ktorá je asi dokonalým príkladom Fast fashion.Patrí pod Inditex ktorý zastrešuje aj iné módne značky  no všetky spadajú pod Fast fashion. Ja ako zamestnanec vidím časť tejto mašinérie, je šialené, že nový tovar nám chodí dva krát týždenne ale nejedná sa o desiatky či stovky kusov oblečenia, jedná sa rádovo o tisícky kusov .Na každý deň i na mesiac máme určený budget ktorý musíme splniť.Vidím denné či mesačné obraty našej pobočky , mesačne sa jedná o státisíce euro len jednej jedinej pobočky. Je to v skutku šialené,že ľudia v obchode s oblečením nechajú za mesiac vyše pol milióna euro. A ešte desivejšie je to, keď prihliadneme na to aká malá krajina je Slovensko a na um nám vychádza otázka aké asi obraty majú pobočky vo veľkomestách ako je Paríž či Londýn ? Túto otázku nám asi najlepšie odpovie fakt ,že majiteľ Inditexu (Amancio Ortega) je druhý naj-bohatší človek planéty.

Smutný fakt je to, za akú cenu sa stal tento muž druhým najbohatším človekom planéty. Ešte smutnejšie je to, že nie je jediný , ktorý neuveriteľne zbohatol na úkor miliónov ľudí ktorí pracujú v život ohrozujúcich podmienkach, za ani nie minimálnu mzdu, úprimne by som to skôr nazvala veľmi krutým výsmechom. A najzvrátenejšie na tom je asi to ,že tieto gigantické firmy sa ešte tvária ako dobrodinci ktorý ľudom poskytnú prácu. No veľmi dobre vedia, že ľudia v Európe či Amerike by za takú mzdu ani len nepohli prstom, nie to pracovali na úkor bezpečia , rodiny a s pracovnou dobou od nevidím do nevidím.A to sme sa ešte ani nedostali k tomu aké globálne následky má tento fenomén na našu planétu. Od všadiaľ počujeme aké následky má ťažiarsky priemysel, automobilový priemysel aké nebezpečné je globálne otepľovanie no bohužiaľ veľmi málo sa hovorí o tom aká je vlastne nebezpečná Fast fashion.

Je na nás, ľuďoch, či o tom začneme nahlas hovoriť a upozorňovať na túto nebezpečnú mašinériu , no nie len hovoriť ale aj konať.Alebo sa tomuto globálnemu celosvetovému problému budeme aj naďalej obracať chrbtom a detinsky pred týmto nebezpečenstvom zatvárať oči. Musíme si uvedomiť či nám neustály prísun lacného oblečenia ktoré v podstate ani nepotrebujeme , kupujeme ho často krát len pre jeho nízku cenu stojí za milióny životov ľudí ktorí sú novodobými otrokmi konzumnej doby a za nenávratne zničenú planétu. Je čas sa zamyslieť , či by sme si kúpili to tričko za 2,50 keby vieme ,že za jeho výrobou je plačúca matka ktorá nemôže byť so svojím dieťaťom lebo je celé dni v továrni aby ho mohla uživiť,robotník ktorého na smrť ubijú len preto,že si dovolil požiadať o to na čo ma nárok : lepšiu životnú úroveň, farmár ktorý spácha samovraždu lebo je tak zadĺžený spoločnosti ktorá predáva semená plodín ,že už nevidí iné východisko,znečistenie celých riek , podzemných vôd a ovzdušia alebo keď si uvedomíme ako sa všetci snažíme žiť zdravo a jesť len bio potraviny bez postrekov ale nevadí nám, že oblečenie ktoré denno denne nosíme obsahuje asi toľko chemikálii ako priemerné chemické laboratórium.

Ľudia zabudli ,že skutočné šťastie v materiálnych veciach nenájdu. Prestali milovať samých seba, svoju rodinu priateľov,už nevnímajú tú všetku krásu čo im ponúka svet navôkol. Prepadli konzumnej dobe , ostali prázdny a to prázdno sa snažia zaplniť materiálnymi vecami .No pokiaľ si neuvedomia,že skutočné šťastie vo veciach nenájdu budú žiť ďalej smutný a prázdny život na ktorý jedného dna všetci doplatíme pokiaľ to čo najskôr nezmeníme.

Koniec koncov pílime si konár sami pod sebou …

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s