Šialená móda

,,Móda v dnešnej dobe je veľmi rýchla. ” Toto som si povedala po pozretí videa, ktoré ma dosť zaskočilo. Vedela som, že taká značka ako je H&M využíva lacnú pracovnú silu, ale nevedela som, že to robí až toľko známych značiek.
A prečo? Len pre zisk, len pre to aby sa ľudia, ktorí sú na horných pozíciách mohli nabaliť na chudobe iných.
Už len keď sa spätne pozrieme na to ako to išlo na Slovensku.  Mohli si voľakedy obyčajní ľudia kupovať veci v značkových obchodoch? Alebo len v obchodoch ako je New yorker, orsay, reserved či už spomínané H&M? Určite nie! Oblečenie sa kupovalo v takzvaných ,,čínskych obchodoch” kde tie veci boli lacnejšie. Ešte do nedávna si veľa ľudí nemohlo dovoliť kúpiť tenisky v značkových obchodoch, a preto navštevovali tieto ,,čínske obchody”.
A teraz? Tie ceny sú vyrovnané. Už sa neoplatí nakupovať v čínskych obchodoch, pretože ceny tam sú rovnaké ako ceny v už spomínaných obchodoch ktoré vidíme v nákupných centrách.

02
čínsky obchod

A prečo to je? Lebo výrobca povie že chce predať tričko za 8€, tak im ho ušijú za 8. Ale potom príde iný a ten ho potrebuje predať za 5€, tak ženy čo tieto tričká šijú majú už za túto zákazku zaplatenú menej. A takto to ide dole.
Pýtate sa, že prečo berú takúto prácu? Lebo inú nemajú. Ako sme mohli vidieť práve v Indii veľa žien nevie robiť nič iné, len šiť. A prečo to robia? lebo ľudia nakupujú nespočetné množstvo oblečenia, ktoré ani nenosia. Určite sa v každej skrini nájde nejaké tričko, či iný kúsok oblečenia, ktoré sme ani raz nemali oblečené. A kde potom tie veci končia? Niektoré na skládkach ale iné slúžia aj na dobré účely. Dajú sa určitých kontajnerov a odnesú sa ľuďom ktorí to potrebujú. A toto je jediná dobrá vec v módnom priemysle.0
Každý jeden z nás by mal zvážiť, či je vážne také potrebné kupovať si každý deň oblečenie. Ja som to už zvážila. A čo ty?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s