Robia šaty človeka?

Bangladesh-Photo-Taslima-Akhter-victime-communication

V prvom rade sa priznám, že módu nemám v obľube, priam ju až neznášam. Možno preto, že jej nerozumiem a možno preto, že len zbytočne posudzuje ľudí. Móda je povrchná, a to doslova. Dokument The True Cost, mi môj subjektívny názor iba potvrdil, priam ho ešte podporil.

Ľudia berú módu príliš vážne. Všade sa rieši móda. V komerčných televíziách, na internetových portáloch, či dokonca v rádiu. Doteraz som si myslel, že všetci tí, ktorí sa o oblečenie zaujímajú viac než by mali, sú chorí. No v skutočnosti sú chorí tí, ktorí majú na starosti jeho výrobu.

Čo všetko je človek schopný urobiť pre zisk? Dokument The True Cost ma presvedčil, že naozaj všetko. Napríklad zničiť ľudský život len preto, aby si niekto obliekol tričko z jeho kolekcie. No problém je v tom, že tu nejde o jeden ľudský život, ale o stovky, tisíce, státisíce životov. Strategicky zneužívať krajiny tretieho sveta k tomu, aby mal predaj čo najnižšie náklady a zároveň čo najvyššie zisky, je nehumánne, pretože pri tom ľudia trpia a následne umierajú. Je to v podstate trestný čin, za ktorý nikto nepyká. Ako je to možné? Ako je možné, že niekto, kto má na svedomí tisíce detí intoxikovaných pesticídmi, netrpí? A ako je možné, že niekto, kto riskuje vlastný život, respektíve si ho vedome ničí, pretože nemá na výber, ma na svedomí jedine tak spokojného zákazníka v nákupnom centre, ktorý netuší, čo všetko je za oponou? Ako je možné, že toto všetko sa deje v dvadsiatom prvom storočí? Možno práve preto, že tu žijeme už tak dlho, že si nevážime nič okrem seba. Často ani to nie.

A tu som sa dostal k otázke, ktorú som položil v nadpise. Nie, šaty nerobia človeka. Charakter a činy robia človeka. To vie snáď každý človek so zdravými morálnymi hodnotami. Možno to vie aj ten, kto má na svedomí tú najlacnejšiu výrobu s neľudskými podmienkami, kde ľudia umierajú doslova na pracovisku, no jeho chamtivosť pohlcuje všetky správne myšlienky. Bohužial.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s