Na čom dnes ľuďom naozaj záleží?

Aké sú skutočné hodnoty človeka v dnešnej dobe ?

Žijeme v období, kedy sa stal konzum hlavnou zložkou našich životov. V dnešnej dobe sa už nekladie dôraz na ľudský charakter, ale skôr na to čo nosíme na sebe. Často sa hovorí  že “šaty robia človeka”. Ale sú to práve šaty čo robia človeka človekom ? Aký to má vlastne dopad na dnešnú spoločnosť  a ekologický vývoj tohto sveta?  To nás núti zamyslieť sa nad morálnou podstatou nášho bytia na tomto svete. Na čom teda záleží?

Podstatu silného vplyvu módy na ľudského jedinca treba hľadať  práve v morálnom úpadku ľudskej rasy. Ale odkiaľ tento úpadok pochádza ? To nevieme presne ani my sami. Môžeme sa domnievať že v ľuďoch je od počiatku náchylnosť k spáchaniu hriechu, tzv. pokušenie. Práve to má za úlohu priviesť ľudí od konania dobra, ku konaniu zla. Materialistický svet je toho presným dôkazom.

V televízii, na internete, alebo vôbec takmer všade kam sa pohneme, sa často stretávame so špecifickou formou reklamnej propagandy. Táto forma propagandy je určená nielen na predaj poskytovaného produktu, ale dovolím si tvrdiť  že jej hlavnou podstatou je ovplyvňovanie mienky u ľudí . Nielenže sa poskytovateľovi produktu podarí zvýšiť jeho ekonomický zisk, ale aj pretvoriť spôsob zmýšľania u ľudí a zmeniť ich chovanie z individuálneho, na masové. Môžeme to postrehnúť práve na vlne módy v ktorej sa práve nachádzame. Vidíme to najme na mladých ľuďoch, ktorí podliehajú trendu nosenia podobného typu oblečenia. Stačí nová módna vlna a zmení to štýl obliekania takmer v celej spoločnosti. Keď tento druh oblečenie vyjde z módy, stane sa pre ľudí nepotrebný.

Vzhľadom na to, že sa poskytovateľ produktu  snaží vytvoriť produkt za nižšiu cenu, využíva na to lacnú pracovnú silu. Túto lacnú pracovnú silu nachádza v tzv. rozvojových krajinách. Ale aký to ma ďalší negatívny dopad? Pri takejto masovej výrobe sa uvoľňuje do ekosystému množstvo škodlivých látok a to spôsobuje ekologickú katastrofu.

Ale na to aby sa na týchto veciach niečo zmenilo, je potrebné zmeniť náš vlastný postoj k tomuto životu. Zamyslieť sa nad tým aké sú skutočné hodnoty človeka v tejto spoločnosti. Je pre nás naozaj nevyhnutné také veľké množstvo šatstva ? Uvedomujeme si aký to má vplyv na svet okolo nás? Jediná možnosť akou  môžeme zmeniť konzumný spôsob života, je  uvedomenie si toho v akej situácii sa práve nachádzame a aký to bude mať dôsledok na ďalšie generácie.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s