Koľko stojí jedno tričko?

slide_327501_3167089_free

Obliekať sa nie je žiadna veda. Každý sa snaží nájsť seba samého nielen vo svete, ale aj v oblečení. V móde. Je to niečo, čo spája mnoho ľudí, no zároveň ich oddeľuje. Snažíme sa zaujať druhých, aby sme neboli pre nich neviditeľný, aby sme utkveli v pamäti. Často je to na úkor našich osobnostných presvedčení a hodnôt. Myslíme si, že keď zaujmeme, naše problémy zmiznú, budeme niekým. Mladý ľudia sa zaujímajú o módu, ako o niečo, bez čoho by nevedeli existovať resp. nemohli. Aspoň si to myslia. Nevedia však, čo všetko stojí za odevným priemyslom. Ani ja som to doteraz nevedela. Chodíme do obchodov v nevedomosti, pozeráme, nakupujeme, míňame, rozdávame. Nevidíme však pravú cenu tovaru na trhu. Nevidíme to, ako sa tovar vyrába, čo za tým všetkým stojí.

factory-workers

Prišli ste už niekedy do obchodu, pozreli sa na tovar, konkrétne na oblečenie, a spýtali ste sa len tak pre zaujímavosť, v akých podmienkach sa vyrába? Jasné, že nie. Nikomu ani len nenapadne, že to môže byť horšie ako u nás. Oveľa horšie. Je to vďaka médiám, ktoré takého informácie „zametajú pod koberec“.

Svet, teda ľudia, príliš málo času venujú tomuto problému. Alebo lepšie povedané, málo ľudí sa mu venuje. Každý len bezhlavo míňa peniaze, nakupuje oblečenie, aby bol šik, aby sa páčili. Pritom si veľmi často neuvedomujú, že tento kúsok z najnovšej jarnej kolekcie využije raz, ak aj. A prečo? Pretože sa v tom buď necíti dobre alebo ho práve toto tričko rozširuje. Naskytá sa otázka, prečo som si to tričko vlastne kúpil? Lebo v obchode, na figuríne s úzkym pásom, vyzeralo dobre. A okoloidúcim sa páčilo. Čo s ním spravíme ďalej? Buď ho necháme v skrini ležať alebo ho vyhodíme. Veď to nikomu neškodí. Tiež som nevedela, že obyčajné tričko môže škodiť prostrediu. No keď som videla dokument Pravá cena, pochopila som. Pochopila som, že netreba bezhlavo utrácať na zľavnené oblečenie len preto, lebo mám prázdnu poličku. Že za obyčajným tričkom stojí veľká námaha, častokrát aj krv. Nechcem tričko, kvôli ktorému musel umrieť človek, ktorý si len robil svoju prácu. Nosiť „krvavé“ tričko je naozaj len podporovanie vykorisťovania slušných ľudí, ktorí nemajú na výber. Prečo si však „vládcovia“ odevného priemyslu nevstúpia do svedomia a nedajú ľuďom priestor, zdravý priestor,  na prácu. Prečo musia umierať ľudia, aby sme sa my mohli obliekať? Prečo my, ľudia, musíme kupovať oblečenie, aj keď ho nepotrebujeme? Prečo sa nemôžeme uspokojiť s tričkami, ktoré máme a potrebujeme viac, viac a viac?

BANGLADESH_TEXTILE_WASTE-1024x576

Za naše činy, teda takéto nakupovanie, umierajú nielen ľudia, ale aj príroda. Príroda, ktorá nám dáva život a my tento život bezhlavo zabíjame. Snažíme sa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre prácu, no zabúdame na to, že časom sa nám to môže vypomstiť. Pesticídy, skládky, všade neporiadok. Kde budeme žiť o pár rokov? Postavíme si dom na skládke s oblečením?

Zamyslime sa. Premýšľajme nad tým, čo robíme a ako to robíme. Či naozaj stojí za to, mať hŕbu oblečenia, keď ľudia, ktorí ho pre nás vytvárajú, zahynú pod troskami budovy len preto, lebo tím zhora nezáleží na tom, v akom prostredí jeho zamestnanci pracujú. Lebo nás nezaujíma, že vďaka nám a našej neutíchajúcej túžbe po nových kúskoch, sa ničí príroda či ľudské zdravie.

       Naozaj, ale naozaj sa zamyslime. Stojí to tričko len 3 eurá?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s