Je skutočná cena našou zodpovednosťou?

 

začniODseba. Pravdepodobne, že veľa z nás pojalo toto heslo ako odkaz filmu a písalo o tom, ako prestanu v daných obchodných reťazcoch nakupovať, ale všetci dobre vieme, že najbližsie keď niekto z nich pôjde čo i len okolo, tak si kúpi nejké tričko vo výpredaji.

Na riešenie tohto problému musia nastúpiť ľudia, ktorí riadia krajiny. Svet, v ktorom žijeme je nenásitný a vyžaduje, aby vždy keď niekto príde do fast feshion predajne, našiel tam nové veci na výber. Keďže dopyt je veľký, tým pádom fast feshion spoločnosti nemajú dôvod prestať produkovať tovar. Vyspelé krajiny ako sme my, krajiny Európskej únie, USA, Kanada, atď. by mali zaviesť určité regulácie na to, aké spoločnosti budú môcť predávať na ich trhu. Spoločnosti, ktoré zamestnávajú pracovníkov, ktorí trpia, pracujú v neľudských podmienkach a umierajú pri vykonávaní svojej práce, by nemali byť pustené na trhy vyspelých krajín. Ludia by boli aj ochotný doplatiť niečo navyše aby pracovníci mali lepšie podmienky a vyšší plat. No nie každý, zaujme rovnaký postoj, ale aj keby sa tie ceny na oblečení nezdvihli, tak by spoločnosti mali stále niekoľkonásobné zisky na ich produktoch. V dokumente spomínali jeansy, ktorých výrobna cená bola v desiatkach centov a pritom predajná cena je 20 dolárov. Predpokladajme, že doprava a zamestnanci predajne, a celý korporátny pavúk musí tiež niečo stáť, ale aj keď pri zvýšení platu robotníkom v krajinách tretieho sveta musí ostať firme aspoň 100% zisk. Samozrejme toto sú len nepodložené dohady ale chcem tým povedať, že ak by pokrokové krajiny zaviedli určité regulácie, tak by sa im museli reťazce podrobiť, pretože radšej by predávali s menším ziskom ako vôbec. Túto zmenu nemôže dosiahnúť hŕstka aktivistov ale musí sa to diať na vyšších miestach.

Druhým problémom bolo používanie chemikálii, ktoré ubližovali ľuďom na zdraví, prípadne ich zabíjali. Riešenie tohto problém by malo skôr smerovať na vlády krajín tretieho sveta. Kým oni nezavedú zákony, ktoré budú musieť dodržiavať fabriky aby filtrovali odpad, ničili ho ekologickým spôsobom ako je to nutné u nás, dovtedy budú vypúšťať tento odpad do prírody a tým ohrozovať ľudí a aj zvyšok prírody. To isté musí platiť na rôzne postreky a chemikálie na pestovanie, ktoré sa nepoužívaju len v krajinách tretieho sveta ale aj u nás alebo ako bolo ukázané v dokumente, tak aj v USA kde v ich dôsledku zomierajú farmári v celkom mladom veku. Bolo by pekné, keby sa pestovala biovlna ale pri takomto dopyte by nestačila rásť ale je nutné urobiť regulácie na tie chemikálie, prípadne investovať do výroby menejškodlivých postrekov.

Viem, že väčšina vecí, ktoré som vyššie spomínal je asi utopistická ale musíme nájsť nejakú zlatú strednú cestu, nejaký kompromis. Ale to by ľudia museli začať nemyslieť len na seba ale aj na budúcnosť. Predsa len, nemôžme to tu len tak zanechať.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s