Je naozaj potrebné zneužívať pracovnú silu?

 

Zobúdzam sa a pomaly rozmýšľam nad dnešným svetom. O pár minút zapínam televíziu a čo prvé uvidím? Znova nová reklama na nejaký výrobok. Takéto reklamy vidím deň čo deň, či už formou televízie, letákov alebo bilboardov. Niektoré ma zaujmú, niektoré nie, ale tak čo už. Každý obchod mi ponúkne niečo iné a najmä ma láka rôznou „akciou za babku“.

Dnešná doba je na môj pohľad  až priveľmi uponáhľaná. Každý chce svoj kúsok oblečenia a neuvedomuje si, koľko úsilia stálo za tým, aby takýto odev vôbec vznikol. Nepremýšľa vôbec nad tým, koľkými rukami musel prejsť a za akú cenu. Určite je namieste porozmýšľať nad tým, že čím všetkým si šičky musia prejsť. Úplne ma zarazilo, že ak pracovníci žiadali za lepšie pracovné podmienky, zbili ich. Jednoducho tento priemysel nepozná ľudské práva.

V Bangladéši žijú ľudia z dňa na deň a snažia sa si zarobiť na vlastné živobytie. Každý človek má rodinu ale keďže sa snaží prežiť, musí ju zanedbať, nič iné mu nezostáva. Do tejto oblasti sa dostávajú veľké módne spoločnosti, ktoré zneužívajú bezúhonných chudobných obyvateľov na špinavú hru. Prečo ale musí byť tak, prečo nedokážeme niečomu takémuto zabrániť. Z tejto situácie mi je neskutočne zle.

Žijeme v 21. Storočí, ktoré je moderné ale v niektorých záležitostiach veľmi pozadu. My konzumná verejnosť podporujeme módne spoločnosti v nechutnej hre. Obchody s oblečením nás balamutia rôznymi akože zľavami, ktoré je nekvalitné a aj tak vyhodíme zaň nekresťanské peniaze. Tak či tak to oblečenie musíme mať, lebo ak ho mať nebudeme tak nás ohovoria, ako je na Slovensku zvykom. Každý z nás zabúda na to, že za totality nebolo toľko oblečenia a každý druhý človek mal oblečené to isté.

Ďalšia vec, ktorá ma zaráža na tejto dobe sú takzvané „black Friday“. Ľudia dokážu stáť niekoľko hodín v radoch aby si vystáli svoj kúsok oblečenia. Keď otvoria obchod, ľudia bezhlavo bežia, dokážu si vyrobiť škaredý úraz,  aby si uchmatli to čo chcú. Napríklad pred niekoľkými rokmi v bratislavskom nákupnom centre Polus konkrétne v Carrefour-e boli také zľavy na spotrebný tovar, že ľudia sa išli priam pozabíjať, aby dostali to svoje. Prečo ale niečo takéto dopustia obchodníci? Myslím si, že odpoveď je jasná: aby vyprázdnili sklady a mali miesto pre nové kolekcie oblečenia.

Naša spoločnosť je veľmi zmanipulovaná módnymi spoločnosťami, ktoré bažia po obrovskom zisku a nezastavia sa pred ničím. Nezaujíma ju, pod akým tlakom je vyrábané ich obľúbené oblečenie, netrápi ju v akých biednych podmienkach pracujú šičky. Podľa mňa nikto nemá chuť bojovať za pozitívne zmeny v tejto brandži ale myslím si,  že je na mieste aby sa každý nad sebou zamyslel a konečne by sme spoločne zastavili takýto hnusný biznis.

stop the fashion system

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s