“Handry” ako zmysel nášho života?

Obklopujeme sa množstvom nepotrebných vecí, čo som si uvedomila po prezretí filmu ˮFastfashionˮ. V dnešnej dobe sa mnoho ľudí zaujíma o módu, chcú byť IN a sledujú neustále meniace sa nové trendy. Každodenne si kupujú oblečenie, ktoré nie je pre nich nevyhnutné a kúpia si ho len pre radosť, pretože je za dobrú cenu. Pritom si však neuvedomujú ozajstnú cenu danej veci a už vôbec si neuvedomujú ľudské hodnoty.

Za pár týždňov, keď vyjde toto oblečenie z módy, tak ho vyhodia a tak vznikajú plné skládky oblečenia. Každý dnes len pozerá na to, čo majú ostatní oblečené, ak náhodou nemáte trendy oblečenie, hneď vám to dá okolie najavo. V minulom storočí na Slovensku nebola dostupná taká variabilita odevov ako v súčasnosti. Medzi ľuďmi neboli také výrazné rozdiely v oblečení, taktiež kvalita tkanín, šitia je neporovnateľná s tou súčasnou. Ľudia nosili oblečenie dovtedy, kým ho nevynosili alebo ho neroztrhali. V súčasnosti si kúpite tričko za pár eur a po dvoch praniach stratí svoj tvar aj farbu.

 Dnes sa stretávame s pojmom čierne piatky, na ktoré mám svoj názor. Aby som niekoľko hodín čakala pred obchodom, kým ho otvoria a tlačila sa pomedzi ľudí, aby som si mohla kúpiť veci, ktoré predávajú za nízku cenu, ďakujem neprosím! Ako je to možné, že zrazu predajcovia predávajú za tak nízke ceny? Jednoducho chcú vyprázdniť sklady. Veď dovezú ďalší lacný tovar z Východu. Lacný, lebo pracovná sila, väčšinou ženy a deti, ktorá ich vyrobila, je za svoju prácu nedostatočne zaplatená.

Myslím si, že je choré a zároveň smutné, aby ženy doslova dreli od rána do noci ako otroci a ich odmena je neadekvátna k ich výkonu a sú úplne nedocenené. Žijú v nedôstojných a nevyhovujúcich podmienkach. Svoje deti posielajú mimo mesta za lepším vzdelaním, aby nemuseli drieť ako ich matky, aj za cenu toho, že ich opäť uvidia až o rok. Nuž v dnešnej materialistickej dobe je to žiaľ tak. A pritom to je všetko len o peniazoch!

Úspešné módne firmy, chcú len na všetkom zarobiť, byť číslom jedna na trhu a nič iné ich nezaujíma, veď majú lacnú pracovnú silu. Je im jedno, že ženy, ktoré šijú oblečenie robia za pár “šupov” a sú radi, keď majú vôbec čo do úst vložiť. K svojim zamestnancom sa správajú neľudsky a dokonca nedbajú ani na to, aby pracovali v lepších podmienkach. Správanie týchto spoločností prekračuje všetky hranice ľudskej dôstojnosti a slovo ľudskosť im žiaľ nič nehovorí. Mali by si aj uvedomiť, že pri výrobe textílií sa znečisťuje aj naša Zem.

Myslím si, že ľudská chamtivosť, privedie naše ľudstvo do záhuby. Treba sa nad všetkým zamyslieť, a spraviť niečo, čo naozaj pomôže, kým nie je neskoro. A je potrebné  začať od seba. Obmedzme svoj konzumný spôsob života!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s