Fastfashion

Móda. Slovo, ktoré vo mne vyvolalo vždy príjemné pocity a asociácie typu oblečenie a nakupovanie. Dnes, po zhliadnutí a zamyslení sa nad dokumentom, ktorý sme pozerali na prednáške si pod týmto slovom predstavujem továrne plné ľudí, katastrofálne podmienky, neistotu, strach a riziko. Žijeme vo svete neskutočnej nevedomosti a zástery klamstva.

Nakupujeme kvantá oblečenia, rovnakého oblečenia lebo sa snažíme byť iní, odlišní od ostatných. Je to až nepochopiteľné ako móda zmenila pohľad na život za posledné roky. ,,Nesúď človeka podľa výzoru´´, v dnešnej dobe nepoznané. Fast fashion ovplyvnila celý svet a denno-denne ovplyvňuje milióny ľudí. Ľudia žijú v očakávaní, že oblečenie ich zmení. Že pomocou neho budú odlišní, vyjadria svoj štýl, budú vyzerať lepšie. Málo kto si uvedomuje, čo je za tým jedným tričkom, ktoré si kúpim a akou cestou prešlo, kým si ocitlo u mňa doma v šatníku.

Po zhliadnutí dokumentu som sa aj ja prvý raz zamyslela, čo za tým všetkým je. Vedela som, že v nerozvinutých krajinách s ekonomicky zlou situáciou nie je život ľahký a ľudia pracujú za minimum, ale nikdy som si nepredstavovala také zlé podmienky, život a prístup k ľuďom, aký bol poukázaný v dokumente. Sú to ľudia ako my ostatní a pri tom žijú úplne iné životy. Ich prioritami nie je nové tričko, ani najnovšie trendové oblečenie ale je to prežitie za akúkoľvek cenu. Je to strach a neistota, ktorú denne podstupujú aby vytvorili niečo, čo je pre niekoho životnou prioritou. Otázkou je ako to zmeniť. Začať od seba je pekné ale nevytvorí to masovú reakciu. Móda je v dnešnom svete na tak vysokom mieste, že v podstate ovplyvňuje náš život po každej stránke. Fast fashion je len výsledkom dopytu po móde, ktorý nezmizne zo dňa na deň. Je to masová produkcia, ktorá je nezastaviteľná. Najhoršie na nej sú však obete a životy ľudí, ktorí pre ňu umierajú. Pre nové biele tričko alebo nohavice s dierami. Pre banálne veci nášho života. Mali by sme sa zamyslieť nad hodnotami a našimi potrebami. 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s