Fast fashion

Pojem “fast fashion” počujem prvý krát a priznám sa, že dokument, ktorý sa púšťal na prednáške som videla len zbežne, stačilo mi. Áno, bol to “hnus” a áno zo záberov, ktoré som v ňom videla, ma miestami až zamrazilo. Prečítala som si viacero článkov na internete a viacero názorov.

Ľudia z rozvojových krajín pracujú v textilnom priemysle v otrasných podmienkach, za pár dolárov na mesiac, ktoré im nestačia ani len na základne životné potreby rodiny. Náklady na zaistenie bezpečného pracovného prostredia, liečenie úrazov alebo náhrady pozostalým po zosnulých, ktoré sú často ignorované alebo presunuté na miestnych ľudí, ktorí nemajú šancu sa brániť. Stávajú sa z nich ekonomické externality, ktoré nie sú zahrnuté v cene oblečenia.

Všetko toto je voči ľuďom, ktorí v týchto fabrikách pracujú, nespravodlivé. Ale bohužiaľ, my študenti túto situáciu nezmeníme. Darmo sa tu budeme rozčuľovať, nadávať a vymýšľať spôsoby ako by sa daná situácia okolo “fast fashion” mohla zmeniť, keď potom vbehneme do nákupného centra a kúpime si tričko a rifle z H&M‎ spolu za 40€. Na drahšie a kvalitnejšie veci (pri ktorých tiež nemám istotu, že ich vyrábajú ľudia, ktorí za svoju prácu dostanú aj adekvátne zaplatené) ako študenti jednoducho nemáme peniaze.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s