Fast fashion, why ?

Vzhliadnutie filmu Andrewa Morgana bolo pre mňa veľmi emotívne a núti ma k mnohým úvahám. Upozorňuje na viaceré obrovské problémy, ktoré si zatiaľ zrejme  uvedomuje len málo ľudí. Týkajú sa textilného priemyslu, nedôstojných podmienok na prežitie a prácu ľudí  v rozvojových krajinách, ekologickej katastrofy z nadmerného používania hnojív pri pestovaní bavlny , chorôb a neustále sa zvyšujúcej tvorby nerozložiteľného odpadu. Žijeme v konzumnej spoločnosti, vedení reklamou sa prispôsobujeme  trendom rýchlej módy, nakupujeme veľa oblečenia, ktoré je lacné , a preto nemáme problém ho neskôr vyhodiť a nakúpiť ďalšie s pocitom, že si to môžeme dovoliť. Spoločnosti, ktoré sú na vrchole reťazca vyrábajúceho produkt, hľadajú lacnú pracovnú silu v rozvojových krajinách a nútia vyrábať čoraz lacnejšie pri nezmenených nákladoch na výrobu. To má za následok prácu za veľmi nízke mzdy v zdraviu a životu nebezpečných  továrňach s použitím nebezpečných chemikálií. Napriek tomu musia s podmienkami súhlasiť, pretože túto prácu potrebujú. Robotníci napádajú aj vlastných odborárov, ktorí sa snažia vybojovať lepšie podmienky, pretože sa boja straty aj toho mála , čo majú. Často platia privysokú cenu pri katastrofách, kedy zomierajú  v troskách tovární alebo pri požiaroch. Matky len zriedkavo vidia svoje deti, pretože ich pri odchode za prácou musia nechať u  príbuzných.

Film vypovedá aj o tom, že zvyšujúce tempo výroby kladie vysoké nároky na zvyšovanie produkcie bavlny, produkujú sa geneticky modifikované semená , zvyšuje sa množstvo použitých pesticídov. Farmári, ktorí sú nútení nakupovať drahé  semená a pesticídy sa často zadlžujú a mnohých depresia privedie až k samovražde.

Myslím, že by film malo vidieť čo najviac ľudí, pretože je čas na zmeny, ktoré nedokáže urobiť malá skupina ľudí a v uponáhľanej dobe si to nedokážeme uvedomiť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s