Fast Fashion = Earth collapse

Priznám sa vopred, nedopozeral som celý dokument o “rýchlej móde”, preto lebo ma deprimovalo a šokovalo, čoho sú ešte ľudia v dnešnom svete schopný a skrátka nemal som “žalúdok” nato čo sa v tomto svete deje a my o tom vôbec ani len niekedy nevieme a riešime to, že nám niekto nedal LIKE na FACEBOOKU, INSTAGRAME.

Dodnes som si kupoval oblečenie bez zamyslenia sa, že kto ho vyrobil, kto musel zomrieť kvôli výrobe toho kúsku oblečenia, ktorý som si zakúpil. Nikdy som nepomyslel nato, že kúpou vecí svetových značiek podporujem spoločnosti, ktoré stoja za hnusnými praktikami v rozvojových krajinách. Sú to vôbec ľudia? Tí čo dokážu zneužívať slabších na úkor úspechu silných inštitúcií po celom svete? Asi teda nie. Ak si položíme otázku, kam tento svet speje, tak ja by som mal na túto otázku jednoznačnú odpoveď a tou je: do záhuby. Mám pocit, že táto doba je ešte horšia ako stredovek, pretože ľudia si v stredoveku vážili čo mali, neznehodnocovali prírdou, nepohŕdali silou a mocou prírody, nijako nepoškodzovali svoje životné prostredie v ktorom žili, nebudovali priemyselné oblasti na výrobu rozličných vecí a mnoho ďalších vecí, ktoré sú v dnešnej dobe pokladané za samozrejmosť. Prečo vlastne nikto nekoná, aby sa vlastne tí ľudia, ktorí pre nás vyrábajú oblečenie nedostávali lepšie platové ohodnotenie, aby nedostávali pocit bezpečia pri práci, celý svet videl ako tam vlastne pracujú tie robotníčky a celý svet to videl v tom najhoršom svetle, v čase keď sa stali katastrofy a zrútila sa budova v ktorej bolo vyše 1000 pracovníkov, stavbári majiteľov budovy informovali, že je na zrútenie, ale proste peniaze a zisk boli pre majiteľov viac ako 1000 ľudských životov …. Čo sa odvtedy zmenilo, ako sa zlepšili životy žien, čo pre nás vyrábajú denne oblečenie? Nijako. “Rýchla móda” sa ďalej rozvíja.

Viete čo je najhoršie? Že v tom biznise a obchode je stávka celého ľudstva, pretože nielen že si znečisťujeme ovzdušie tými materiálmi, ktoré boli spotrebované na výrobu oblečenia, tým že vyhadzujeme oblečenie a hromadí sa potom niekde na skládkach a nebezpečné výpary sa dostávajú do ovzdušia, ale aj tým, že je v tomto zapojený aj poľnohospodársky priemysel, ktorý vyrába GMO bavlnu, postrekuje polia pesticídmi a pritom ani sami nevedia aký to má dopad na prírodu, z toho až mrazí, keď proste robíte niečo a ani sami neviete aký to bude mať dopad na spoločnosť, na vás a na svet celkovo.

Jednom dnes viem, nekúpim si v obchode tričko za 5 eur lebo viem že podporím tak FAST FASHION TREND, kúpim si takú vec, na ktorú budem mať (určite nie za každú cenu, oblečenie za lacný peniaz na jedno použitie). Zároveň by som bol rád, ak by sa našiel spôsob ako zastaviť tento nový trend, ktorý ničí nás všetkých ale najviac asi tie ženy a mužov, čo to oblečenie vyrábajú a denne riskujú životy v zlých podmienkach a pritom sme v 21. storočí.

MALO BY SA NIEČO ZMENiŤ!

Gregor Mizera, 05 KOMU

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s