Fast Fashion…

Fast fashion? Bavíme sa tu len o módnom priemysle? Áno, aj to je jeden z mnohých problémov dnešnej „vyspelej“ spoločnosti. Žijeme v nej všetci, bohužial len niektorí si to uvedomujú. Uprednostňujeme naše potreby pred potrebami tých, ktorí to naozaj potrebujú. Využívaním lacnej pracovnej sily a doslova zdieraním ľudí akurát dokazujeme našu nevyspelosť a bezcharakternosť.

Nemôžeme tu hovoriť o nás „konzumentoch“, ktorí aj keď sa budeme akokoľvek snažiť to moc nezmeníme, ale o tvorcoch tohto trendu 21. storočia – konzumnej spoločnosti. O tvorcoch celosvetovej ekonomiky, tvorcoch „dobrého“ života, ale iba pre niektorých.

Na jednu stranu môžeme tvrdiť, že podporujeme ekonomiku, dávame tým ľuďom prácu, ktorá nie je až tak nebezpečná v porovnaní s inými, a dávame im dostatok peňazí na to aby prežili. Aby prežili, prežívali a nie naozaj žili. Ale to už nie je podstatné, lebo mi ostatní sa máme „dobre“, chodíme do práce kde nám zaplatia nie len na to aby sme prežili, ale aj na to aby sme podporili ekonomiku kupovaním vecí, ktoré vlastne ani nepotrebujeme, ale prinesú nám krátkodobý pocit šťastia a pocit, že na to máme, sme „bohatí“. Dostávame peniaze za prácu, z ktorej sme psychicky alebo fyzicky vyčerpaní aby sme si mohli kúpiť veci, ktoré nás na chvíľu utešia a upokoja.

Na druhú stranu si však vôbec nevšímame to, že tým ako sa snažíme ušetriť aby sme si toho mohli kúpiť ešte viac, uspokojiť svoje potreby a istým spôsobom byť šťastní, ničíme to najdôležitejšie. Ničíme miesto kde prežívame, snažíme sa byť šťastní, ale dokedy?

Je isté, že my to nezmeníme, môžeme sa snažiť, ale vždy to bude napredovať stále rýchlejšie. Pokiaľ sa nezmení myslenie tej menšiny ľudí čo to riadia a majú moc, my ostatní sme bezmocní.

V závere, nemôžeme viniť len módny priemysel, ale celý systém fungovania „nášho“ sveta.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s