Fast fashion

Žijeme v skazenej a uponáhľanej dobe, kedy sa ľudia starajú iba o seba, o to ako vyzerajú a čo majú na sebe oblečené. V obrovských nákupných centrách môžeme vidieť veľké množstvo oblečenia, ktoré ľudia bezvýznamne nakupujú len z princípu, že je naozaj lacné a myslia si, že ho určite využijú na nejakú príležitosť.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aká práca je vynaložená na výrobu jedného obyčajného trička, ktoré máte len tak pohodené niekde v skrini? Väčšina ľudí si to neuvedomuje, oni si ho len kúpia a použijú, no nevidia za tým chudobných ľudí, ktorí tvrdo pracujú len za 10 dolárov mesačne v textilných  továrňach, dokonca aj nadčasy. Toto je spravodlivosť? Lacná pracovná sila prináša obrovský zisk módnym predajcom a tí ani nedokážu poskytnúť primerané pracovné podmienky. Dôkazom toho je napríklad zrútená textilná továreň v Bangladéši, kde zahynulo viac ako 930 ľudí.

A čo naše životné prostredie? Je fakt, že druhý najväčší znečisťovateľ prostredia je práve móda. Rýchla móda spôsobuje znečistenie ovzdušia, tým že neskutočne veľa oblečenia ľudia vyhodia len za jeden rok a z neho sa potom vypúšťajú škodlivé plyny. Taktiež do rieky Gangy vyteká toxická odpadová voda z továrne na výrobu kože, ktorá sa dostáva do pôdy a do pitnej vody obyvateľov Kanpuru, ktorým spôsobuje rôzne kožné problémy, tráviace ťažkosti a dokonca aj rakovinu. Nehovoriac o chemikáliách a pesticídoch, ktoré majú dopad nie len na rastliny (bavlnu) a pôdu, ale aj na ľudí v Pandžábu s telesnými postihnutiami.

Po pozretí dokumentárneho filmu The True Cost mi napadá iba jedna otázka:                     šaty robia človeka, ale stojí to za ničenie našej Matky Zeme a samotného ľudstva?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s