Fast fashion

Oblečenie ako rýchlo obratový tovar vyrábaný v nehumánnych podmienkach a znečisťuje životné prostredie. Takto sa dá zhrnúť dnešný módny priemysel ktorý je druhým najšpinavejším na svete.

Dobrým príkladom je najtragickejší deň v dejinách módneho priemyslu, keď sa pred pár rokmi zrútila budova Rhana Plaza niekde v Bangladeší kde zahynulo vyše 1100 ľudí. Budova síce bola evakuovaná y dôvodu narušenia statiky. No v deň tragédie boli robotníci pod hrozbou straty mesačnej výplaty, nútený vrátiť sa do práce. A toto všetko bolo spôsobené len tým že chamtivosť ľudí je väčšia ako humánna povaha niektorých ľudí.

To, že módny priemysel je druhý najšpinavejší a najneetickejší priemysel na svete by som nikdy nebola povedala. Už len to že zamestnáva vyše 30 miliónov ľudí z ktorých väčšinu držia pod úrovňou chudoby v tzv. modernom otroctve. A toto nevie väčšina z nás. Dnešná móda by sa dala nazvať aj Fast Fashion tzv. rýchla móda. Kúpime si lacné tričko ktoré nás zaujme či už farbou materiálom alebo celkovým designom. Využijeme ho na jednu párty, poprípade pár použití kým nás neomrzí a opäť si nekúpime nové trendy kúsky. A neskôr nám veci len stoj v skrini.

Neuvedomujeme si že niekde v Bangladeši kvôli nášmu oblečeniu zomierajú tisícky ľudí. Od rána do večera pracujú v nepriaznivých podmienkach za pár šupov. A o znečistení prostredia farbením textilu už ani nehovorím.

Kvôli tomu vzniklo hnutie Fashion Revolution, ktorého kampaň pôsobí vo viac ako 60 krajinách sveta. Fashion Revolution za svoje ciele pokladá transparentnosť výroby odevného priemyslu, zlepšenie pracovných podmienok, dodržiavanie ekologických štandardov ale tiež ochranu prírodných zdrojov.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s