Fast Fashion

Aká je skutočná cena našich životných priorít?

Veľmi málo ľudí vie o problémoch v krajinách, kde sa oblečenie vyrába. Každý si uvedomuje, že oblečenie sa vyrobiť musí ale uvedomujeme si aj to za akých podmienok?  O problémoch v krajinách sa hovorí ale nikto s tým nič nerobí.

Na školách sa sem-tam premieta nejaký dokumentárny film o znečistený riek alebo ovzdušia na hodinách chémie alebo biológie. Deti si v podstate tento problém ani neuvedomujú – „ ich sa to netýka.“  Nerobia nič zlé, pretože deti opakujú správanie dospelých. Berú si z nich príklad, buď zlý alebo dobrý.

Ak matka s dcérou ide každú nedeľu na nákupy do obchodného centra, tak dcére sa to páči a stáva sa z nej konzument. Každý týždeň nový kus oblečenia tejto dcéry  je za rok 52 nových kusov oblečenia. Potrebuje násť-ročné dieťa 52 nových kusov oblečenia za rok? To dieťa nevie aké následky má, ak jej matka kúpi 1 tričko týždenne za 3€. Nevie, že kvôli oblečeniu zomreli viac ako tisícky ľudí. Je veľká pravdepodobnosť, že táto dcéra si tento zvyk zoberie so sebou aj do dospelosti, pretože jej nikto nevysvetlil, aké následky toto správanie môže mať.

Neuvedomuje si, že tieto veci v podstate ani nepotrebuje. Sú pre ňu samozrejmosťou, na trávenie voľného času. Nevie koľko ľudí to oblečenie vyrábalo a za aký čas Ako veľmi tvrdo musela žena v Bangladéši pracovať na tom 1 tričku aby dostala aspoň základnú mzdu.

V dnešnej materiálnej dobe sa uznávajú ľudia, ktorí „ niečo znamenajú.“ Je úspech mať iné oblečenie na každý deň v roku na úkor životov nevinných ľudí, ktorí nemajú na výber život, aký chcú žiť?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s