Fash Fashion ?!

 

Móda.V dnešnej dobe jeden z najpopulárnejších termínov. Mení sa každým dňom a tak isto každým dňom sa chce viac a viac ľudí držať trendom. Rozvíja sa veľmi rýchlo. Každým rokom prináša tento priemysel tisícky, ak nie milióny nových modelov a kúskov oblečenia. Ľudia sú zaslepení tým, čo vidia v televízii, časopisoch či na internete, no len málokedy sa zamýšľajú nad tým, čo všetko stojí za každým produktom na trhu.

Fast-Fashion-versus-Slow-Fashion.jpg

Ako sa hovorí všetko má svoje dve strany. Jednou stranou fast fashion je, že poskytuje ľudom ľahšie sa dostať ku kúskom, ktoré im chýbajú v šatníku a dáva možnosť držať sa najnovším trendom za primerané ceny. Tak isto ponúka prácu aj mnohým z nás, či už je to práca na poste manažér, predavač pri pokladni alebo aj mnohé brigády pre študentov, ktoré nám všetkým poskytujú financie. No na druhej strane tí pracujúci ľudia bez ktorých by sa ku nám tieto kúsky oblečenia nikdy nedostali pracujú v neľudských podmienkach. Denno-denne pracujú so škodlivými a toxickými látkami, ktoré sa časom pre nich stávajú jedovatými. Ohrozujú ich zdravie na úkor biznisu niekoho iného. Niektoré deti sa už priamo rodia s chorobami, ktorých liečenie je príliš drahé a nemôžu si ho dovoliť. Áno, tento priemysel ponuka pracú aj im, no pravdou je že ľudia moc nemajú na výber. V továrňach pracujú tisícky ľudí, ktorý nedostávajú ani minimálnu mzdu a svoju rodinu majú šancu vidieť možno 1-2 krát za rok. Je toto v poriadku ? Ja myslím že nie. Takto žiť v 21. storočí nie je normálne ale neľudské. Zamestnávatelia by sa mali zamyslieť ako ťažko pre nich pracujú títo ľudia a viac sa o nich starať. Veď predsa sme všetci ľudia. No pravda je taká že zamestnávatelia túto pravdu veľmi dôkladne ukrývajú pre širokou verejnosťou. Pre nich je prvoradé udržať si svoje meno a zvyšovať svoj profit.

rtx1234f-cropped-1.jpg

Na záver by som spomenul, že viem ako je teraz móda rozvinutá a ľudia by si ťažko zmenili svoj životný štýl na ktorý sú zvyknutý. Ja beriem tento trend ako novodobú záľubu. Niekoho baví hrať futbal, iného zasa fotografovanie a takýchto ľudí baví móda a všetko čo sa okolo nej točí. Neodsudzujem takýchto ľudí, no je dôležité pozerať sa aj na to čo všetko stojí pred tým než sa ku nám dostanú tieto produkty.

Marcel Nagy 1.bc, KOMU 05

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s