Dokážeme Fast Fashion zastaviť?

Každý z nás má svoj štýl obliekania. Či ste hipster, metlák, emo, swager alebo sa riadite iným štýlom, potrebujete charakteristické oblečenie. Toto oblečenie sa musí vyrobiť, doviesť, propagovať a až následne vám ho predajú. Ak sa vám už nepáči alebo je vám už malé, jednoducho ho vyhodíte, alebo darujete. Takýto je kolobeh akéhokoľvek oblečenia.

Vyzerá to jednoducho, no slová skrývajú krutú pravdu. Pracovníci v módnom priemysle, ktorí pracujú na čierno za mzdu, z ktorej by si nikto, kto tento článok číta nevedel prežiť. Pracovníci v Bangladéši, v Číne a v iných chudobných krajinách v Afrike a v Ázií prežívajú, aby sme si my mohli obliecť svoj obľúbený Adidas. Týmto neodsudzujem nikoho, kto si raz za čas kúpi značkové oblečenie, skôr firmy, ktoré takmer neplatia svojim zamestnancom, no predávajú tovar s priemernou cenou 45€.

Ja, ako študent bez práce si kupujem oblečenie z obchodov “Second hand”, ktoré tiež nie sú práve najpoctivejšie. Oblečenie sa do nich dostáva z charít. Toto oblečenie nikdy neprekročí sumu 15€. Môj osobný názor je, že “Second handy”, ktoré predávajú oblečenie za 1€ resp. 0,99€, ako Textil House alebo Gaia majú správny cieľ.

Oblečenie, ktoré sa nepredá v “Second Handoch” putuje na svoj pôvodný účel. Iróniou je, že väčšinou putuje do krajín, kde sa toto oblečenie vyrába. A teraz je na každom z nás, či vidí v celom tomto systéme význam alebo nie. Každý by sa mal pozrieť na svoj šatník a začať sám od seba.

Miroslav Nemeček Bc.1, KOMU sk. 05

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s