Chamtivosť a sebeckosť

Po vzhliadnutí dokumentárneho filmu The True Cost sa bežnému človeku, ktorý má aspoň priemernú inteligenciu, obracia žalúdok. Človeku by ani nenapadlo, aké hrôzy sa skrývajú za lacným kusom oblečenia, ktoré má práve na sebe. Ľudia sú radi, že si môžu nakúpiť oblečenie za „výhodné“ ceny a nezaoberajú sa tým, odkiaľ toto oblečenie prišlo, kto ho pre nás ušil, čo všetko tento človek musel podstúpiť a prežiť.

Žijeme v dobe, v ktorej sú vlastnosti ako sebeckosť a chamtivosť úplne bežnými vlastnosťami. Človeku nezáleží na tom, čo spôsobí, ak má z toho aspoň nejaký zisk. Pretože v dnešnej dobe nie je nič „dôležitejšie“ ako to, že máme veľa peňazí, veľa drahých áut, veľké domy, tony oblečenia a šperkov. A načo toto všetko potrebujeme? No predsa na to, aby nám závideli iní. Nie je dôležité, že týchto ľudí nemáme radi alebo ich vôbec nepoznáme. Stačí, ak vedia, čo všetko máme a oni si to nemôžu dovoliť. To isté platí aj pri mnohých módnych reťazcoch. Majitelia týchto značiek majú obrovské zisky každý deň – to je predsa to najdôležitejšie. To, že pre ich zisky musia pracovať ľudia v neľudských podmienkach, za 2 doláre na deň, v nebezpečnom prostredí, často izolovaní od vlastných rodín a riskujúci svoje vlastné životy, nie je predsa podstatné. Najdôležitejší je zisk a to vždy. A ako si to ľudia postavení na popredných priečkach týchto módnych reťazcov odôvodnia? Jednoducho. Veď keby sa týmto zamestnancom taká práca nepáčila – nerobili by ju. To, že títo zamestnanci nemajú na výber, opäť nie je dôležité.

No chamtiví a sebeckí nie sú len majitelia týchto módnych reťazcov. Bohužiaľ, takí sú aj konzumenti týchto značiek. Pre nich je najdôležitejšie, aby si kúpili čo najlacnejšie veci, a aby si ich mohli dovoliť čo najviac.

Bohužiaľ, sme tak neuveriteľne konzumná spoločnosť, ktorá nemá nikdy  dosť! Každý deň potrebujeme niečo nové, po mesiaci je to už zastaralé a vyhodíme to. Čiže treba zase kupovať niečo nové. Opäť nie je podstatné , že tvoríme také množstvá odpadu, ktoré sa nemajú kde skladovať alebo v horšom prípade  sa nedokážu rozložiť. Nevadí, že tak ubližujeme nášmu domovu. Dôležité je, že máme nové a nové veci.

A ako zabrániť problémom, ktoré spôsobuje fastfashion? Každý jedinec by mal pravdepodobne začať sám od seba. Zamyslieť sa nad tým, či mu to lacné tričko naozaj stojí za to. Či sa obráti chrbtom ku všetkým problémom, ktoré fastfashion spôsobuje len preto, aby si mohol obliecť takéto tričko. Či nie sú dôležitejšie a podstatnejšie veci, ako je kus oblečenia…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s