Svet plný dier

Módne trendy. Slovné spojenie, nad ktorým sa bežne nezamýšľame. Kto udáva módne trendy?  A prečo sa nimi vlastne riadime? Vieme vôbec odkiaľ pochádza oblečenie, ktoré máme na sebe? Ak ste si na predchádzajúce otázky odpovedali neviem alebo nie, tak jednoznačne pokračujte v čítaní.

Burberry-Prorsum-Backstage-Fashion-Detail

Predovšetkým ženské pohlavie je schopné zamoriť si skrine módnym oblečením, ktoré si už o rok nebudú môcť obliecť, pretože je to totálne out. Nakupujeme skôr z rozmaru ako z potreby. Pri ďalšom nákupe nepotrebnej veci sa skúsme zamyslieť, či si naozaj uvedomujeme , že odevný priemysel  je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia.

V snahe byť neustále „in“, sa z nás stávajú masoví konzumenti. Masívny marketing vyvoláva u ľudí pocit, že potrebujú stále niečo nové. Súčasné fungovanie módneho biznisu je podľa môjho názoru choré.  Príliv lacného a nekvalitného oblečenie z Ázie neprospieva nikomu, možno tak akurát akcionárom z nadnárodných obchodných gigantov, ktorí ovládajú trh. Mnoho známych značiek vykorisťuje ľudí v chudobných krajinách, pracujú 12 hodín denne v neľudských podmienkach a za minimálnu mzdu. V týchto ázijských krajinách je dokonca verejne známa práca s toxickými látkami, ktoré sa vylievajú do riek. Kontrola látok je veľmi obmedzená, čističky nefungujú, látky sa dostávajú do pôdy a neskôr aj do potravín, ktoré konzumujeme. Následne na to, si my tieto veci kúpime, a zároveň podporujeme enviromentálne problémy produkcie a neľudské pracovné podmienky.

Je dôležité uvedomiť si, že všetko sa dá zmeniť, no iba ak sa chce. Žijeme v dobe, kde sa zároveň stáva trendom aj recyklácia, ktorá sa využíva aj v móde. Zvyšky látok, vyradené materiály, skladové zásoby, vyradené padáky, väzenské deky, zvyšky kože, naozaj by ste sa čudovali z čoho všetkého sa dá urobiť nadčasový a trendy kúsok. Rýchla móda je nehospodárna, oblečenie má byť eticky vyrobené a správne zrecyklované.

Vyrábať eticky znamená nielen myslieť na ochranu životného prostredia, ale aj na ľudí pracujúcich v textilnom priemysle. Revolučná bio móda je šetrná k spomínanému životnému prostrediu a využíva prírodné materiály bez chemických prísad. Nedajme sa však oklamať všetkým, čo je bio, a naozaj zvážme či je pre nás daný kúsok potrebný.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s