Šaty robia svet!

timthumb

“Fast fashion”

Ide o priemysel, ktorý je navrhnutý tak, aby Vaše šaty vyšli z módy za určitý krátky čas. Tým myslím minimálne týždeň. Stále stojíte za myšlienkou, že oblečenie v obchodoch je rozdelené len do štyroch sezón (jar, leto, jeseň, zima)? Sklamem Vás. V roku 2014 rozdelil módny priemysel oblečenie až do 52 mikro sezón.

Čo je jej cieľom ?

No predsa kŕmiť spotrebiteľov maximálnym množstvom šiat a to tak rýchlo ako je to možné. Funguje pod heslom: “Nízka cena, nízka kvalita a veľa šumu”. Každý týždeň návrhári publikujú nové pohľady na módu, aby vštepili spotrebiteľovi pocit, že vlak ušiel a nové oblečenie je potrebné kúpiť už po prvom nosení.

Na vine sú všetci

Nedávno som pozerala dokument s názvom The True Cost. Dokument o oblečení, ktoré nosíme, o ľuďoch, ktorí ho vyrábajú, a o vplyve tohto priemyslu na náš svet. Otázkou je, aká je vlastne skutočná cena nášho oblečenia.

xybhSu357aO7MCH0qKjvzHeDrZL

Z Číny sa odevný priemysel odlieva postupne preč. Platy tam vzrástli, podmienky sa zlepšili a minimálne v prípade polovice fabrík sú v poriadku. To ale spôsobilo odliv biznisu, pretože pre producentov je Čína pridrahá. Odchádzajú do Bangladéša alebo Kambodže či Afriky. Jednoducho naložia svoje fabriky na lode a idú preč, aby si udržali svoje marže. V týchto krajinách  nie je taká detailná kontrola použitých chemických látok ako napríklad v Európe. V Európe máme aspoň dohodu REACH, ktorá vymedzuje dovoz chemikálií na európsky trh. Preto sú produkty vyrobené tu oveľa bezpečnejšie. V Číne existuje niečo podobné, ale je komplikovanejšie zisťovať, či to dodržujú. Podstatné je ale, že tieto látky sa dostávajú v oblečení aj do Európy, ale vo veľmi obmedzenej miere. V ázijských krajinách sa skutočne s toxickými látkami pracuje, tie sa vylievajú do riek a ich kontrola je veľmi obmedzená, pretože čističky nefungujú. Potom túto vodu pijú zvieratá, dostáva sa do pôdy a následne aj potravín, ktoré konzumujeme.

Doslova ma dojíma v negatívnom slova zmysle, čo dokážeme spôsobovať miliónom ľudí na druhom konci sveta pre lacné oblečenie. Považujem to za nefér a zlé, že máme možnosť kúpiť si tričko za pár drobných, ale ľudia niekde v Bangladéši majú znečistené rieky a pôdu. Vtedy som pochopila, čo znamená lacný tovar, to je, keď do ceny nie je zarátaný ľudský život. Som presvedčená, že je v našich silách to robiť lepšie – s ohľadom k ľuďom aj prírode.

fast-fashion-2

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s