Zastavme to!

Aká je skutočná cena nášho oblečenia? Nakupujeme vo všemožných obchodoch. Od lacných sekáčov, cez priemerné obchody až k vysoko postaveným značkovým predajniam. Značky ako Prada, Gucci, Versace sú na top priečkach medzi celebritami. Zatiaľ čo my, obyčajní ľudia si musíme vystačiť s predajňami H&M, Lindex alebo Mohito. Nemôžeme si dovoliť tak drahé veci ako bohatí ľudia. Načo mi je doma jedno kvalitné tričko za 200 eur, keď za tú cenu si môžem kúpiť  40 nekvalitných, umelých tričiek. O mesiac ho vyhodím  a neľutujem že som zaň dala napríklad 5 euro. Pôjdem si kúpiť ďalšie len aby ma to nestálo veľa. Dnes sa už nepozerá na kvalitu ale na cenu.

Sme generácia, ktorá neustále nakupuje. Nakupujeme či už oblečenie, domáce potreby, elektroniku alebo spotrebiče. Každý človek má vo svojom šatníku niekoľko stoviek oblečenia. Hlavne my ženy nikdy nemáme čo naseba J
Aj ja nakupujem vo veľkoobchodných centrách. Samozrejme, kto by nechcel nakupovať každý deň v Prade alebo u Versaceho. Bohužiaľ, financie to častokrát nedovolia a tak sa musíme zmieriť s tým čo si môžeme dovoliť.

Popravde nikdy ma nenapadlo ako to prebieha pri výrobe oblečenia, ktoré mi visí v skrini. Nikdy by mi nenapadlo, že to môže byť také nebezpečné. Ľudia pracujú v naozaj hrozných podmienkach. Sú vystavení veľkému nebezpečenstvu. Dýchajú rôzne chemikálie, ohrozujú si tým vlastný život. Vedia to, znášajú to ale peniaze sú pre nich dôležité viac ako zdravie. Budovy sú nestabilné, rozpadajú sa. Podmienky týchto ľudí na pracovisku sú na zaplakanie. Majitelia sú o tom informovaní, ale nikto sa nezaujíma ako títo ľudia pracujú. A často to končí zbytočnými nešťastiami. Mŕtve obete už nikomu oblečenie neušijú.

Veľké množstvo obyvateľov o tomto probléme nevie. Nestarajú sa. Keby sa starali zmenilo by sa niečo? To je otázka na zamyslenie. Väčšina ľudstva je dosť sebeckých, radšej budú mať šatník plný značkového oblečenia ako zastaviť toto nemysliteľné zdraviu škodlivé zamestnanie.
Myslím, že tento problém nevyriešia obyčajný ľudia. Určite nie bez pomoci vyššie postavených celkov. Otázka znie, je vôbec možné tento problém vyriešiť? Alebo sa tomu budeme iba nečinne prizerať?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s