Za módu životmi

” Nemám si čo obliecť,súrne si potrebujem kúpiť nové handry!”  “To sú tie trendy topánky, čo teraz letia na internete? Chcem ich!” Tieto aj iné vety často počuť z úst mnohých z nás. Nemusíme byť nákupnými maniačkami, aby sme sa aspoň jedno ráno po otvorení skrine nechytili za hlavu v zdesení, že v nej nie je to, čo by sme práve potrebovali, a hoci je prepchatá miliónmi krásnych kúskov, túžime po ich obnove.

My, ľudia žijúci vo vyspelých krajinách sveta, čo nemusíme bojovať s hladom, špinou ani novodobým otroctvom, si môžeme dovoliť vyhadzovať peniaze na značkové oblečenie, ktoré sa nám prostredníctvom vychudnutých modeliek priam núka, navyše za bezkonkurenčné ceny. Trend sa mení závratnou rýchlosťou, preto aj módny priemysel musí konať rýchlo a vyrábať stále nové a nové kúsky, aby si mali zákazníci zo západu z čoho vyberať. Lenže, zamyslel sa už niekto z nás nad tým, čo za tými veľkými, žiarivými svetovými značkami naozaj je?  Uvedomujeme si vôbec, akú obrovskú daň platíme za to, čo si obliekame?

Skutoční tvorcovia módy žijú za hranicou biedy. Za svoju riskantnú a namáhavú prácu dostávajú smiešnu almužnu. Pracujú v nehostinných podmienkach, v priestoroch, ktoré ani zďaleka nezaručujú bezpečnosť, preto sú dennodenne vystavovaní ohrozeniu vlastného života. Je nanajvýš barbarské, že v snahe ušetriť čo najviac, šéfovia známych značiek vystavujú svojich zamestnancov obrovskému riziku. Dokedy toto budeme tolerovať? Kým sa nezopakuje situácia z roku 2013 a na následky zanedbania bezpečnosti nezomrie ďalších vyše tisíc ľudí?

Prečo dovolíme, aby sa takto hazardovalo so životmi ľudí? Len za to, že žijú v rozvojových krajinách, sú ihneď menejcenní? Nie. Všetci sme ľudia, bez ohľadu na vierovyznanie, kultúru, farbu pleti či národnosť a  všetci máme mať rovnaké práva. Predovšetkým právo na život a zdravie.

Keď si obliekame to skvelé značkové tričko tisíckrát propagované v reklame, neuvedomujeme si, čo za jeho výrobou stojí. Koľko ľudí- žien, matiek, manželiek, ale i mužov, otcov- sa trápi. Koľkým z nich došla už akákoľvek nádej na zdravý a šťastný život. Priala by som si, aby sme si všetci aspoň na jeden deň vyskúšali, čo všetko stojí za výrobou oblečenia, ktoré my, rozmarní ľudia, často nazývame handry. Priala by som si, aby aj všetci sporiví zamestnávatelia okúsili na vlastnej koži, čo je to deň čo deň chodiť do práce so strachom o holý život.

Ak by sme si tieto veci uvedomili, veľa z nich by sa mohlo zmeniť. Sú oveľa podstatnejšie hodnoty v živote človeka, ako je móda.  Na čo nám je, keď berie ľuďom životy a nádej? Nedovoľme, aby to pokračovalo. No v prvom rade, začnime od seba.

 

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s