Móda ako prostriedok konzumu

Dnešná doba je nazývaná aj dobou konzumu. Ľudia stále viac a viac prahnú po materialistických veciach, ktoré ani nepotrebujú len preto aby uspokojili svoj vnútorný pocit potreby a aby sa aspoň na chvíľku mohli cítiť prestížne.
V posledných dvoch dekádach sa najväčší konzum našej spoločnosti dotýka práve módneho priemyslu. Reklamy, billboardy a rôzne reklamné kampane nás nútia prahnúť vždy po novom a novom oblečení.
Priznajte sa. Koľkokrát za týždeň si otvoríte šatník a poviete si : ,,Ja nemám čo na seba.”, aj napriek tomu, že poličky a vešiaky sa vám prehýbajú pod náporom všetkého toho oblečenia, ktoré nie je možno ani rok staré ale módne značky vravia, že už je out.  Ja som si to hovorila skoro každý deň.
A teraz iná otázka. Koľkí z vás sa naozaj zamysleli nad tým v akých doslova úbohých miestami až katastrofických podmienkach všetko toto podľa reklám luxusné oblečenie vzniká?
Problematike fastfashion sa nevenuje dostatok pozornosti. A to aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. Značky ako H&M, ZARA a podobne patria k najzyskovejším organizáciám v módnom primysle. Ročne zarobia vyše 10 miliárd dolárov. 10 miliárd dolárov, ktoré by nezarobili keby sa ľudia, ktorý v týchto butikoch nakupujú dozvedeli ako to vo fabrikách na výrobu tohto oblečenia naozaj je. Ženy pracujúce vo fabrikách v  rozvojových krajinách ako Bangladéš pracujú za mzdu 10 dolárov MESAČNE!
O škodlivosti chemikálii, ktorými sú látky farbené a bavlna postrekovaná ani nehovoriac. Ľudia zatvárajú oči pred faktom, že ľudia v týchto krajinách trpia zhubnými ochoreniami aj preto, že MY chceme krajšie oblečenie. Dopad škodlivín z textilného priemyslu sa netýka len zdrvaia ľudí v krajinách tretieho sveta. Týka sa to aj pôdy a ovzdušia, do ktorých sa tieto toxické látky dostávajú.
Preto by sme sa všetci mali na chvíľku zastaviť a porozmýšlať či to nové tričko v akcii naozaj potrebujeme alebo sme len ovládaný konzumom a spoločnosťou, ktorá od nás vyžaduje vždy sa držať najnovšých trendov. Mali by sme volať po zmene. Nie len zmene pracovných podmienok žien pracujúcich vo fabrikách vyrábajúcich oblečenie aby o životy nemuseli prísť ďalší neviiný ľudia. Ale hlavne po zmene systému, ktorý nás núti k čoraz väčšiemu konzumu.
#stopfastfashion

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s