Kde to žijeme???

Napriek neustále zlepšujúcej sa situácii vo svete, v ktorých nám pomáhajú technológie a moderné vedecké výskumy čelíme faktu takzvanej diskriminácie. Áno, je fakt, že toto slovo počujeme denne či už z médií, alebo sa s ním stretávame v bežnom živote. Každý rozumný človek si zrejme položí otázku: Kde to žijeme? Čo je to za dobu, v ktorej neplatia zákony pre všetkých rovnako? Naozaj platí, že sme si všetci rovní?

Z úvodu to možno vyzerá, že hovorím o rasovej diskriminácii, ale o to tu teraz nejde. Pojem fastfasion, s ktorým som sa zoznámil len nedávno, ma podnietil rozmýšľať nad týmto problémom. Rozdelil by som ho na dve kategórie. Výroba a spotreba. Už len samotný proces výroby ma desí. Všetkého veľa a čo najskôr. Na kvalitu sa tu až tak nehľadí. Ľudia pracujúci v tomto odvetví musia naozaj vykonávať svoju prácu zodpovedne, avšak ľudovo povedané za babku. Nemajú totiž na výber. Krajiny, v ktorých tieto továrne sídlia, sú chudobné a práca sa tam hľadá naozaj ťažko. A tak ľudia berú, čo sa dá a dúfajú, že ich to aspoň trochu uživí. Bohužiaľ je to naozaj len trochu. Počas pracovnej doby sú zamestnanci továrni vystavovaní veľkým bezpečnostným rizikám. Úrazy sú tam na dennom poriadku a čo je horšie, budovy sú tak povediac na zrútenie. Technický stav priestorov totiž veľkoodberateľov ako je Prada, Gucci alebo tie menšie ako H&M či Lindex absolútne netrápi. Hlavne nech je tovar. Veľkým problémom sú aj vojenské konflikty, na ktoré doplácajú všetci.

Čo sa týka spotreby, tam je to ešte horšie. S príchodom nákupných centier do Európy sa rozbehla eufória veľkých nákupov pod jednom strechou. Týka sa to aj oblečenia. Ľudia už nekupujú oblečenie preto, aby mali čo na seba ale preto, aby ho skrátka mali a potom ho mohli vyhodiť, aj keď si ho vôbec neobliekli. Je smutné, že veľké množstvo oblečenia konči v kontajneroch. Aj keď second-handy nie sú veľmi v móde, treba ich podporiť. To je jedna s možností. Druhá možnosť je oblečenie posúvať ďalej svojim príbuzným či kamarátom. Tento trend vďakabohu funguje dodnes.

Skoncovať s fastfasion nebude ľahké, avšak je tu možnosť obmedziť ho. Je len na ľuďoch, ako sa k tomu postavia a či im na tom záleží.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s