Zastavme fastfashion

Čo je to fastfashion? Každý mesiac, týždeň či deň vidíme v televízii nové reklamy na ďalšiu najnovšiu a najlepšiu kolekciu oblečenia, v schránke nájdeme letáky, ktoré na nás naliehajú, že tie nové šaty musíme mať. Nakupujeme ďalšie a ďalšie kúsky do nášho šatníka napriek tomu, že tie nohavice z minulého mesiaca sme mali len dva krát a vežička z tričiek pomaly padá. Ale uvedomujeme si, čo všetko za tým je?

Medzi obchodníkmi je v dnešnej dobe veľká konkurencia, čo má dopad aj na ceny tovarov. Akcia tu, akcia tam. Ak tričko stojí päť eur v jednom obchode, v druhom  ho chcú predať za štyri. No nikto sa nepozrie na to, aké náklady na to majú výrobcovia, väčšinou z Bangladéša alebo Číny. Nehovoriac o tom, aké dôsledky za to nesú tvorcovia týchto “skvostov módy”. Ľudia tu pracujú za veľmi nízke mzdy, no ak chcú prácu, nemajú na výber. Pracovné podmienky sú pre náš svet nepredstaviteľné. Neraz narábajú s chemikáliami bez akejkoľvek ochrany. Má to dôsledky na deti, ktoré sú choré, pracovníci zomierajú z výparov. Sú nútení pridávať škodlivé látky do pôdy, zadlžujú sa a keď nestačia s platbou, pôdu im vezmú. V mnohých prípadoch je to to jediné, čo majú. Aj preto vzrástol počet samovrážd v týchto oblastiach.

Príhodné je tiež opýtať sa, aké skutočné náklady na výrobu a predaj oblečenia sú, ak sa dá z pôvodnej ceny ísť niekoľkonásobne nižšie. Koľko teda skutočne stoja naše šaty a koľko z ceny je len pridaná hodnota, ktorá ide pánom podnikateľom do vrecka?

Je potrebné, aby sa o tom ľudia dozvedeli. Aby sa zabránilo neustálemu vykorisťovaniu nevinných ľudí, len pre naše potešenie. Nekupujme si oblečenie preto, že na nás vyvíjajú tlak reklamy alebo preto, že postavenie ľudí sa posudzuje podľa množstva kúskov v šatníku. Nakupujme len to, čo potrebujeme. Vyberajme obchody, ktoré dávajú možnosť žiť slušný život aj tvorcom oblečenia. Zastavme fastfashion.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s