Live fast, dress fast.

tumblr_mbi22qKeXB1ripnzwo1_500 Dnes je in to, o týždeň tamto a o mesiac opäť úplne niečo iné. Dá sa povedať, že aj móda drží krok s dnešnou rýchlou dobou. Rovnako ako všetky veci, aj táto vec, téma, má dve strany. Pozitívnu a negatívnu. Je na nás, z ktorej strany to budeme vidieť viac…

tumblr_mu7hv6dcDF1syquido5_250

  • Pozitíva:

Hoci ich nie je až tak veľa, predsa len sa nejaké nájdu. Každá minca má dve strany a toto je jedna z nich.

+ práca – módny priemysel zamestnáva ľudí, ktorý vďaka tomuto majú možnosť pracovať a získať, aspoň ako taký, finančný prínos. Na druhej strane ale, stojí im to minimum peňazí za tú prácu? Radšej mať málo ako nič?

+ aktívny priemysel – nielenže ľudia majú kde pracovať, prosperuje taktiež ich krajina a získava si meno, práve vďaka tomu, že sa v tej krajine vyrába.

+ obliekajú nás – keby to práve títo ľudia nevyrábali, čo by sme nosili? (Keď vezmeme v úvahu to, že by to boli jediné firmy a značky na trhu…)

tumblr_mrly65PAF91s2w95po1_500

  • Negatíva:

pláca – ľudia vo fabrike/závode/továrni pracujú celé dni a získajú za to len pár dolárov na deň? Kam sa podela spravodlivosť? Hlavne, keď majitelia firmy zarábajú peniaze, o ktorých sa mnohím zamestnancom nemusí ani snívať, pretože si toľko peňazí nevedia predstaviť.

pracovné podmienky – stačí si len prečítať na “visačke” Made in India a v mysli sa nám vybaví krajina s hroznými podmienkami. A títo pracovníci ich majú mnoho razy ešte horšie. Malá miestnosť, veľa ľudí, vydýchaný vzduch, výpary zo strojov a ich príslušenstva a oveľa viac! Za pár dolárov na mesiac?

rodina – vzhľadom na dlhú pracovnú dobu daný ľudia nemajú čas koľkokrát ani sami na seba, kde je potom čas pre ich partnera, rodičov, deti?

množstvo oblečenia – nie je reč o stovkách ale o tisícoch kúskov, ktoré sa buď nepredali alebo mali nejakú výrobnú chybu… A to množstvo sa s každou novou kolekciou stále a stále znásobuje…

. . .

Na záver len toľko. Móda sa neustále mení ale len málo kto vidí za tým kúskom oblečenia celý ten proces. Od pestovania bavlny, cez jej zber, po jej spracovanie, farbenie a strihanie až po samotné šitie samotného modelu do finálneho produktu, ktorý vidíme na vešiaku. A to bolo len krátke opísanie priebehu oblečenia, kde sú ľudia, čo to vyrábajú? Mnoho z nás by za také pracovné podmienky a ohodnotenie, ako majú títo ľudia ani nepracovalo…

Majitelia firiem majú však vysoké príjmy, prečo ich teda nevyužijú rozumnejšie a nestarajú sa o ľudí, ktorí pre nich pracujú? Predsa len, bez nich by tie príjmy, aspoň nie tak veľa, nemali…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s