Akú cenu má neukojiteľná potreba?

Kolobeh života začína vždy ráno. Vstaneme. Potom znova. A znova. Zas a znova, úplne dokola, až si náhle uvedomíme, že svet je úplne iný, v akom sme žili, a ani sme si to nevšimli.

Na prvý pohľad sa zdá, že kolobeh je stále rovnaký. No v dnešnej dobe zmena neprichádza s plagátmi a veľkými čiernymi písmenami na bielom pozadí, ale potichu a skryte. Ani si neuvedomíme, a všetko je iné. A rovnako tak sa zmenil módny priemysel, z jednoduchého remesla na jednu z najničivejších katastrof, ktorá zem postihla.

Nie všetky zmeny sú zlé. No pokiaľ je cieľom zmeny  čistá chamtivosť a túžba po peniazoch, nikdy ju nedokážem považovať za dobrú, ani len rozumnú. Osobne si myslím,že konanie veľkých módnych spoločností prekračuje všetky hranice, pričom sami hovoria, že konajú podľa morálnych zásad. Bohužiaľ, ich morálne chovanie prakticky neexistuje.

Lacná pracovná sila, nie príliš rozdielna od otroctva, je len jednou z vizitiek masívneho módneho priemyslu.  Geneticky modifikované rastliny, z ktorých sa dnes vytvárajú materiály pre túto mašinériu, sú ale podľa mňa asi najväčším klinom do rakvy pre celú planétu. Pesticídy a antibiotiká, ktorými sú tieto rastliny otrávené, sa totiž rozkladajú aj v samotnej zemi. Čo nevidieť, celá zem pod našimi nohami bude otrávená a mŕtva. A čo potom?

Plakať nad rozliatym mliekom pre mňa riešením nie je. Musíme niečo urobiť. Chcem niečo urobiť. Pred dokumentom, ktorý som si pozrel, som o tomto absolútne netušil. No to sa zmenilo. Pýtate sa, čo teda urobiť, ako pomôcť? Viem, môže to znieť otrepane, ale prvou možnosťou je šíriť to. Každému človekovi, ktorého poznáte a bude ochotný počúvať. Ako jednotlivci totiž nezmôžeme nič, no sila davu bola vždy silná a nezlomná. Nezmenilo sa to.

Čo však zmeníme? Tento systém je totiž postavený na zisku. Bez chrbtovej kosti si razí  cestu za svojím cieľom. Zahatáme jednu cestu, a nájde si inú. Kapitalizmus je totiž postavený práve na tom. Nie som žiadny anarchista, fašista, ani nič podobné, ale myslím si, že tento politický systém nás privedie do globálnej katastrofy najrýchlejšie. Je to totiž domček z karát postavený iba na čistom súperení, boji a chamtivosti. A je len otázka času, kedy to celé padne. Otázka je, akú cenu si to vyžiada?

Nehľaďme sa iba pod nos, pozerajme do budúcna. A pokúsme sa niečo zmeniť.

P.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s